Udało się sprawnie rozwiązać Twój problem prawny? W końcu zakończyła się przeciągająca się sprawa sądowa? Notariusz profesjonalnie obsłużył transakcję kupna nieruchomości i chcesz go polecić? Jeśli tak było, koniecznie zostaw po sobie komentarz, w którym opiszesz swoje doświadczenie. Innym pomożesz znaleźć godnego zaufania prawnika, a nam – rozwijać bazę przedsiębiorstw. Sprawdź ofertę na po-prawnie.pl!
W jaki sposób ustalana jest wysokość alimentów na dziecko?
Alimenty to świadczenie na rzecz członków rodziny. Mają zapewnić środki utrzymania i najczęściej są wypłacane nieletniemu przez rodzica. Po rozwodzie osoba, z którą zamieszkuje dziecko, w jego imieniu może żądać alimentów od drugiego rodzica. Ma to na celu zapewnienie dziecku dobrobytu i sprawiedliwe łożenie na jego utrzymanie. Nie istnieje żaden taryfikator wysokości tego świadczenia. Sprawdź, jak sąd ustala wysokość alimentów na dziecko.
Co wpływa na ustalenie wysokości alimentów?
Wysokość alimentów określa się, biorąc pod uwagę ważne czynniki dotyczące kosztu utrzymania dziecka. Są nimi opłaty ponoszone w związku z mieszkaniem, zapłata rachunków, a także koszty wyżywienia, ubrania i edukacji. Sąd uwzględnia też wydatki ponoszone na leczenie, odpoczynek i rozrywkę, koszty związane z wyposażeniem pokoju dziecka. Z drugiej strony w prawie rodzinnym wysokość alimentów jest ustalana pod kątem obecnych zarobków i majątków rodziców oraz aktualnych potrzeb nieletniego. W związku ze zmieniającą się sytuacją zarobkową i rosnącymi potrzebami dziecka ustalona kwota alimentów może podlegać podwyższeniu, jeśli zaistnieją ku temu ważne przesłanki.
Przeczytaj również: Jak dobrze przygotować się do sprawy o alimenty?
Jak sąd ustala wysokość alimentów?
Alimenty wypłacane są do momentu, w którym dziecko jest w stanie utrzymać się samodzielnie. Z uwagi na fakt, iż ustawodawca nie określił wysokości alimentów, sąd każdorazowo określa zasadność kwoty świadczenia, o jaką ubiega się rodzic w imieniu niepełnoletniego. Aby ustalić kwotę alimentów, sąd bierze pod uwagę usprawiedliwione potrzeby dziecka oraz możliwości finansowe rodzica, który ma płacić świadczenie. Co to oznacza w praktyce? Alimenty dla dziecka, które z uwagi na stan zdrowia wymaga specjalistycznego sprzętu lub innych dodatkowych nakładów mogą być wyższe, niż świadczenie zasądzone na utrzymanie zdrowego dziecka. Jeśli potrzebujesz porady prawnej w kwestii alimentów, poszukaj kancelarii adwokackiej świadczącej usługi doradztwa z zakresu prawa rodzinnego, np. Kancelarię Adwokacką Adam Paszek, Aleksandra Trzaska-Paszek. Pracownicy kancelarii pomogą sporządzić i złożyć wniosek dotyczący alimentów na dzieci i wesprą w kwestii podwyższenia alimentów w różnych sytuacjach życiowych.
Przeczytaj również: Alimenty - wsparcie adwokata
Płacenie alimentów jest obowiązkiem rodzica, który pozostawia opiekę nad dzieckiem drugiemu rodzicowi. Jest to forma gwarancji tego, że małoletni będzie utrzymywany w równym stopniu przez obojga rodziców, a obowiązek zapewnienia dziecku dobrobytu nie będzie ciążył tylko na jednej ze stron.
Przeczytaj również: Na czym polega mediacja i dlaczego warto z niej skorzystać?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana