Udało się sprawnie rozwiązać Twój problem prawny? W końcu zakończyła się przeciągająca się sprawa sądowa? Notariusz profesjonalnie obsłużył transakcję kupna nieruchomości i chcesz go polecić? Jeśli tak było, koniecznie zostaw po sobie komentarz, w którym opiszesz swoje doświadczenie. Innym pomożesz znaleźć godnego zaufania prawnika, a nam – rozwijać bazę przedsiębiorstw. Sprawdź ofertę na po-prawnie.pl!
W jaki sposób następuje podział spadku?
Prawo spadkowe jest skomplikowane i nie do końca zrozumiałe – szczególnie dla tych osób, które nie mają z nim do czynienia na co dzień. W jego kontekście pojawia się więc wiele pytań, stawianych przede wszystkim przez głównych zainteresowanych, czyli spadkodawców i spadkobierców. Jedna z częstszych wątpliwości dotyczy podziału spadku, a dokładnie zasad jego dzielenia. Sprawdź, co na ten temat mówi prawo.
Co na temat działu spadku mówi kodeks cywilny?
Choć prawo spadkowe dotyczy dużej części społeczeństwa, to jego poszczególne zagadnienia nie są takie oczywiste, jak mogłoby się wydawać. Jedną z kwestii, wokół której powstaje wiele wątpliwości, jest podział spadku. Na szczęście Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny dostarcza wszelkich informacji z tym związanych, dzięki czemu wyjaśnienie poszczególnych zagadnień dotyczących prawa spadkowego nie stanowi większego problemu. Dla radców prawnych specjalizujących się w sprawach spadkowych, będących przedstawicielami takich kancelarii jak Kancelaria Radcy Prawnego Mariusza Kimusa, jest ona bazowym źródłem wiedzy. Szczegółowy opis zasad podziału spadku zawarto w art. 1037. wyżej wymienionej ustawy.
Przeczytaj również: Co jeśli druga strona nie zgadza się na rozwód?
Art. 1037. [Dział spadku]
§ 1. Dział spadku może nastąpić bądź na mocy umowy między wszystkimi spadkobiercami, bądź na mocy orzeczenia sądu na żądanie któregokolwiek ze spadkobierców.
§ 2. Jeżeli do spadku należy nieruchomość, umowa o dział powinna być zawarta w formie aktu notarialnego.
§ 3. Jeżeli do spadku należy przedsiębiorstwo, umowa o dział spadku powinna być zawarta w formie pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi. Jeżeli jednak w skład przedsiębiorstwa wchodzi nieruchomość albo przedsiębiorstwo jest objęte zarządem sukcesyjnym, umowa o dział spadku powinna być zawarta w formie aktu notarialnego.
Czy możliwy jest częściowy dział spadku?
Radcy prawni specjalizujący się w sprawach o dział spadku w Częstochowie lub w innej miejscowości bardzo często są pytani przez swoich klientów również o to, czy podział masy spadkowej jest możliwy jedynie w ograniczonym zakresie. Również ta kwestia jest precyzowana przez kodeks cywilny. Zgodnie z art. 1038. wyżej wymienionej ustawy sądowy dział spadku powinien obejmować cały spadek. Jednakże z ważnych powodów może być ograniczony do części spadku, a umowny dział spadku może objąć cały spadek lub być ograniczony do części spadku. Jest to dopuszczalne szczególnie wtedy, kiedy w skład spadku wchodzi przedsiębiorstwo.
Przeczytaj również: Dlaczego warto skorzystać z pomocy adwokata w przypadku sprawy spadkowej?
Przeczytaj również: Odpowiedzialność banków w kontekście pozwów związanych z WIBOR
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana