Udało się sprawnie rozwiązać Twój problem prawny? W końcu zakończyła się przeciągająca się sprawa sądowa? Notariusz profesjonalnie obsłużył transakcję kupna nieruchomości i chcesz go polecić? Jeśli tak było, koniecznie zostaw po sobie komentarz, w którym opiszesz swoje doświadczenie. Innym pomożesz znaleźć godnego zaufania prawnika, a nam – rozwijać bazę przedsiębiorstw. Sprawdź ofertę na po-prawnie.pl!
Rola i zadania mediatora w procesie mediacji
Różnice zdań często oznaczają powstanie sporu, w którym strony nie są w stanie dojść do porozumienia i w celu uzyskania rozstrzygnięcia korzystają z pomocy zewnętrznego arbitra. W tradycyjnych metodach postępowania rolę tę odgrywa skład orzekający, który na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego orzeka, czyje stanowisko i w jakim zakresie uznaje za uprawnione. Znacznie szersze możliwości dają jednak negocjacje z udziałem mediatora.
Kim jest mediator?
Mediator jest osobą, która nie jest zaangażowana w konflikt i przez cały czas zachowuje neutralność oraz bezstronność, nie wspierając żadnej ze stron, choć jednocześnie dba o atmosferę sprzyjającą porozumieniu. Prowadzący mediacje nie ma także możliwości arbitralnego rozstrzygania sporów albo narzucania konkretnych rozwiązań, lecz pomaga stronom przez wskazanie istniejących w ramach obowiązujących regulacji możliwości znalezienia wyjścia z zaistniałej sytuacji. Poza znajomością prawa i istniejących procedur mediator musi wykazywać się wysokim poziomem zdolności interpersonalnych, które pomagają w radzeniu sobie z pojawiającymi się u uczestników emocjami i efektywnej komunikacji. Oprócz zajmowania się istotą sporu mediator dba również o poprawne relacje między stronami i zaangażowanie ich w cały proces. Mediator jest tym, który powinien dostarczyć narzędzi pozwalających na rozstrzygnięcie sporu i zakończenie konfliktu lub uniknięcie jego eskalacji. Od kompetencji osoby pełniącej funkcję mediatora w znacznym stopniu zależy, jakie szanse będzie miała rozpoczęta przez strony mediacja pozasądowa. W Koszalinie wysoki poziom usług zapewnia Kancelaria Mediacji Mediatora Anny Jędrzejczak.
Dlaczego wartko korzystać z mediacji i kiedy są one możliwe?
Mediacje mogą być wybrane jako sposób rozstrzygnięcia sporu w obszarach, gdzie dopuszcza się zawarcie ugody między stronami, a więc w przypadku spraw zakresu prawa cywilnego, rzeczowego, gospodarczego administracyjnego oraz rodzinnego i prawa pracy. Usługi tego rodzaju oferuje Kancelaria Mediacji Mediatora Anny Jędrzejczak w Koszalinie. Największą zaletą mediacji jest krótszy czas potrzebny na uzyskanie satysfakcjonującego rozstrzygnięcia, a także niższy koszt całej procedury. Plusem będzie również możliwość utrzymania poprawnych relacji z drugą sporu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana