Udało się sprawnie rozwiązać Twój problem prawny? W końcu zakończyła się przeciągająca się sprawa sądowa? Notariusz profesjonalnie obsłużył transakcję kupna nieruchomości i chcesz go polecić? Jeśli tak było, koniecznie zostaw po sobie komentarz, w którym opiszesz swoje doświadczenie. Innym pomożesz znaleźć godnego zaufania prawnika, a nam – rozwijać bazę przedsiębiorstw. Sprawdź ofertę na po-prawnie.pl!
Rodzaje umów majątkowych małżeńskich
Zawarcie związku małżeńskiego między małżonkami z mocy prawa powoduje powstanie ustrojów wspólności majątkowej. Od tej pory wszystkie przedmioty, które będą nabywane w trakcie trwania małżeństwa (np. samochód, mieszkanie, sprzęt RTV i AGD), należą do majątku wspólnego – chyba że zostanie zawarta umowa o odmiennych zasadach. W polskim prawie istnieje kilka różnych umów majątkowych małżeńskich. Co warto o nich wiedzieć?
Rozszerzona wspólność majątkowa
Wspólność majątkowa to podstawowy, domyślny ustrój majątkowy. Jego zaawansowaną wersją jest rozszerzona wspólność majątkowa, w ramach której małżonkowie rozszerzają swoją wspólność majątkową. Od tej pory majątek, który został nabyty przez któregoś z małżonków przed ślubem, wchodzi mocą umowy do majątku wspólnego małżonków (już nie należą tylko i wyłącznie do majątku osobistego danego małżonka). Istnieją jednak pewne ograniczenia. Według Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego do rozszerzonej wspólności majątkowej nie można włączyć np.:
przedmiotów, które przypadają małżonkowi w ramach darowizny, spadku, dziedziczenia,
praw niezbywalnych, przysługujących tylko jednej osobie,
wierzytelności z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała.
Ograniczona wspólność majątkowa
Kolejnym ustrojem majątkowym może być ograniczona wspólność majątkowa, polegająca na wyłączeniu z majątku wspólnego tylko niektórych składników majątkowych (wyłączenie wszystkich wiązałoby się z osiągnięciem rozdzielności majątkowej).
Na czym polega rozdzielność majątkowa?
Rozdzielność majątkowa może powstać na podstawie umowy majątkowej między małżonkami (w formie aktu notarialnego), orzeczenia sądowego, które wprowadza przymusową rozdzielność lub z mocy prawa (gdy jeden z małżonków został ubezwłasnowolniony lub ogłoszono jego upadłość, separację). Umowa o rozdzielności majątkowa może zostać zawarta zarówno przed, jak i w trakcie trwania małżeństwa. Od tej pory nie posiadają oni majątku wspólnego. Każdy z nich jest właścicielem innych przedmiotów majątkowych, dochodów. Nie odpowiadają oni za długi zaciągnięte przez drugiego małżonka.
W Kancelarii Notarialnej Joanny Maszorek i Angeliki Wojniak można sporządzić umowy majątkowe małżeńskie.
Rozdzielność majątkowa z wyrównaniem dorobków
Ostatni ustrój majątkowy, czyli rozdzielność majątkowa z wyrównaniem dorobków, polega na połączeniu rozdzielności z zabezpieczeniem interesów małżonka (np. jeśli przez kilka lat trwania małżeństwa zajmował się domem i dziećmi, i nie miał dochodów). Małżonek, który zgromadził mniejszy majątek, może zatem domagać się od współmałżonka wyrównania ich przez zapłatę lub przeniesienie praw.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana