Udało się sprawnie rozwiązać Twój problem prawny? W końcu zakończyła się przeciągająca się sprawa sądowa? Notariusz profesjonalnie obsłużył transakcję kupna nieruchomości i chcesz go polecić? Jeśli tak było, koniecznie zostaw po sobie komentarz, w którym opiszesz swoje doświadczenie. Innym pomożesz znaleźć godnego zaufania prawnika, a nam – rozwijać bazę przedsiębiorstw. Sprawdź ofertę na po-prawnie.pl!
Odzież robocza w świetle przepisów Kodeksu pracy – co warto wiedzieć?
Zatrudnione w danym zakładzie pracy osoby dysponują określonymi prawami. Wynikają one z obowiązujących przepisów prawnych zawartych w Kodeksie pracy. Jednym z takich uprawnień jest zapewnienie przez pracodawcę odzieży roboczej, która często pełni także funkcję odzieży ochronnej. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat obowiązków ciążących w tym aspekcie na podmiocie zatrudniającym pracowników? Koniecznie przeczytaj artykuł.
Obowiązki pracodawcy w zakresie dostarczania pracownikom odzieży roboczej
Zgodnie z art. 237 Kodeksu pracy pracodawca ma obowiązek zagwarantowania zatrudnianym osobom możliwości korzystania z odzieży roboczej w dwóch przypadkach, a mianowicie:
Przeczytaj również: Czy pracodawca ma obowiązek zapewnić odzież roboczą i ochronną?
w sytuacji, gdy własne ubrania pracowników mogą ulec zniszczeniu albo zabrudzeniu w trakcie wykonywania obowiązków służbowych;
kiedy wymagają tego określone przepisy BHP, a także przesłanki sanitarne lub technologiczne.
Ocena faktycznego zaistnienia choćby jednego z wyżej wymienionych warunków leży w gestii pracodawcy. To oznacza, że podmiot zatrudniający może sam zdecydować, czy w danym przypadku konieczne jest dostarczenie pracownikowi odpowiednich ubrań do pracy. Odzież robocza musi być udostępniana podwładnym bezpłatnie. W wyjątkowych sytuacjach możliwe jest korzystanie przez daną osobę w trakcie pracy z własnych ubrań przy jednoczesnym wypłacaniu przez firmę ekwiwalentu pieniężnego w określonej wysokości. Z tej możliwości nie można jednak skorzystać wówczas, gdy pracownik jest odpowiedzialny za bezpośrednią obsługę maszyn i urządzeń lub wykonuje prace prowadzące do intensywnego brudzenia albo skażenia odzieży.
Przeczytaj również: Kiedy pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom odzież roboczą?
Pranie i konserwacja odzieży roboczej
Co do zasady, właścicielem ubrań roboczych użytkowanych przez podwładnych podczas pracy pozostaje pracodawca. W praktyce oznacza to, że odpowiada on za realizację wszystkich czynności związanych z praniem i konserwacją poszczególnych części garderoby. Prawo dopuszcza jednak możliwość scedowania obowiązku przywracania odzieży do stanu używalności poprzez jej czyszczenie oraz konieczną renowację przez pracownika. W takiej sytuacji jednak właściciel firmy jest zobligowany do wypłacenia zatrudnionemu ekwiwalentu pieniężnego.
Zawarte w Kodeksie pracy wytyczne nie określają wprost, jaki powinien być okres użytkowania ubrań roboczych oferowanych przez takie firmy, jak Zakłady Odzieżowe WYBRZEŻE S.I.. W tym aspekcie wszystko zależy bowiem od rodzaju wykonywanej pracy, a także materiału, z którego wyprodukowano dany strój roboczy. Takie kwestie ustala się zawsze w wewnętrznym regulaminie pracy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana