Udało się sprawnie rozwiązać Twój problem prawny? W końcu zakończyła się przeciągająca się sprawa sądowa? Notariusz profesjonalnie obsłużył transakcję kupna nieruchomości i chcesz go polecić? Jeśli tak było, koniecznie zostaw po sobie komentarz, w którym opiszesz swoje doświadczenie. Innym pomożesz znaleźć godnego zaufania prawnika, a nam – rozwijać bazę przedsiębiorstw. Sprawdź ofertę na po-prawnie.pl!
Obowiązki pracodawcy w kontekście czynników szkodliwych na zdrowie w środowisku pracy

Czynniki szkodliwie to te, których oddziaływanie na pracującego bezpośrednio prowadzi lub może prowadzić do schorzenia. Pracodawca, u którego w procesie pracy występują czynniki szkodliwe lub uciążliwe dla zdrowia pracowników, ma obowiązek dokonywać ich pomiarów w środowisku pracy. W polskim porządku prawnym regulacje na powyższy temat zostały zawarte w dziale dziesiątym kodeksu pracy. Poznaj istotne obowiązki pracodawcy!
Czynniki szkodliwe występujące w miejscu pracy
Czynniki szkodliwe dla zdrowia występujące w środowisku pracy to czynniki, których działanie na pracownika prowadzi lub może prowadzić do powstania choroby zawodowej lub innego schorzenia związanego z wykonywaną pracą. Czynniki szkodliwe można podzielić na:
Przeczytaj również: Odzież robocza w świetle przepisów Kodeksu pracy – co warto wiedzieć?
czynniki szkodliwe chemiczne np. pyły, para, gazy i dymy, które wnikają przez drogi oddechowe, przewód pokarmowy, skórę;
czynniki szkodliwe fizyczne np. mikroklimat – zimny i gorący, hałas, drgania;
czynniki szkodliwe biologiczne np. bakterie, wirusy, grzyby.
Podstawowym obowiązkiem pracodawcy jest ochrona zdrowia i życia pracowników. Polega to na zapewnieniu bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki.
Przeczytaj również: Metody ewidencji czasu pracy
Najważniejsze obowiązki pracodawcy w kontekście czynników szkodliwych na zdrowie w środowisku pracy
Pracodawca, zatrudniający pracowników w warunkach narażonych na czynniki szkodliwe dla zdrowia, zobowiązany jest:
przeprowadzać badania i pomiary czynników szkodliwych dla zdrowia,
rejestrować i przechowywać badania i pomiary,
informować o nich pracowników.
Pracodawca powinien porozumiewać się z pracownikami lub ich przedstawicielami w kontekście czynności dotyczących rozpoznania i typowania do badań czynników szkodliwych dla zdrowia. W ofercie SBB Laboratorium Badań i ekspertyz można znaleźć szeroki zakres usług związanych z pomiarami środowiska pracy.
Przeczytaj również: Czy pracodawca ma obowiązek zapewnić odzież roboczą i ochronną?
Pomiary czynników szkodliwych dla zdrowia wykonuje się z wyznaczoną częstotliwością w zależności od ich rodzaju. Kwestie te szczegółowo reguluje rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 2 lutego 2011 r. w sprawie badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy.
Pracodawca wskazuje czynniki szkodliwe dla zdrowia w środowisku pracy, dla których wykonuje się badania środowiska pracy. Odbywa się to po przeprowadzeniu tzw. rozpoznania źródeł ich emisji oraz warunków wykonywania pracy, które mają wpływ na poziom stężeń lub natężeń tych czynników. Pierwszego pomiaru pracodawca powinien dokonać nie później niż na 30 dni od rozpoczęcia działalności.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana