Udało się sprawnie rozwiązać Twój problem prawny? W końcu zakończyła się przeciągająca się sprawa sądowa? Notariusz profesjonalnie obsłużył transakcję kupna nieruchomości i chcesz go polecić? Jeśli tak było, koniecznie zostaw po sobie komentarz, w którym opiszesz swoje doświadczenie. Innym pomożesz znaleźć godnego zaufania prawnika, a nam – rozwijać bazę przedsiębiorstw. Sprawdź ofertę na po-prawnie.pl!
Na czym polega umowa najmu okazjonalnego?
Osoby posiadające lokale mieszkalne na wynajem bardzo często nie wiedzą, jak zabezpieczyć swoje interesy, przekazując najemcy swoją własność. Kluczowa w tym kontekście jest przede wszystkim umowa – jej szczegółowa treść oraz rodzaj. Jedną z możliwości, którą mają do wyboru właściciele mieszkań, jest podpisanie z przyszłym najemcą umowy najmu okazjonalnego. Czym dokładnie jest taki najem i na czym polega związana z nim umowa?
Czym jest najem okazjonalny?
Zgodnie z art. 19a. Ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego umową najmu okazjonalnego lokalu jest umowa najmu lokalu mieszkalnego, którego właściciel, będący osobą fizyczną, nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie wynajmowania lokali, zawarta na czas oznaczony, nie dłuższy niż 10 lat.
Prawnicy specjalizujący się w ochronie praw lokatorów, np. w Rudzie Śląskiej, bardzo często podkreślają, że najem okazjonalny daje właścicielowi lokalu mieszkalnego więcej praw w zakresie eksmisji lokatora w porównaniu do zwykłej umowy najmu. Procedury związane z eksmisją są znacznie bardziej uproszczone. Przy umowie najmu okazjonalnego nie ma konieczności prowadzenia postępowania sądowego w celu wyeksmitowania kłopotliwego lokatora. Osoby prywatne posiadające lokal przeznaczony do zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych decydują się na najem okazjonalny między innymi z tego powodu – po to, by zabezpieczyć swoje interesy.
Jak powinna być sporządzona umowa najmu okazjonalnego?
Sporządzenie umowy najmu okazjonalnego wymaga odpowiedniej wiedzy z zakresu prawa nieruchomości. Dokumenty tego typu są przygotowywane przez radców prawnych, na przykład przedstawicieli kancelarii prawnych z Rudy Śląskiej, którzy są perfekcyjnie zorientowani w tematyce ochrony praw lokatorów i wynajmujących.
W umowie najmu okazjonalnego powinny znaleźć się dokładne dane najemcy i wynajmującego, a także szczegółowe warunki najmu (m.in. okres obowiązywania umowy). Dokument ten musi zostać podpisany przez obie strony. Poza tym powinno być dołączone do niego oświadczenie najemcy w formie aktu notarialnego, w którym poddaje się on egzekucji i zobowiązuje się do opróżnienia najmowanego lokalu w terminie określonym w żądaniu opuszczenia lokalu. Poza tym niezbędne jest wskazanie przez najemcę innego lokalu, w którym będzie mógł zamieszkać po opuszczeniu najmowanej nieruchomości, a także oświadczenie wynajmującego, zgodnie z którym wyraża zgodę na zamieszkanie najemcy w jego lokalu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana