Udało się sprawnie rozwiązać Twój problem prawny? W końcu zakończyła się przeciągająca się sprawa sądowa? Notariusz profesjonalnie obsłużył transakcję kupna nieruchomości i chcesz go polecić? Jeśli tak było, koniecznie zostaw po sobie komentarz, w którym opiszesz swoje doświadczenie. Innym pomożesz znaleźć godnego zaufania prawnika, a nam – rozwijać bazę przedsiębiorstw. Sprawdź ofertę na po-prawnie.pl!
Na czym polega przymusowe leczenie uzależnienia od narkotyków?
![Na czym polega przymusowe leczenie uzależnienia od narkotyków? Na czym polega przymusowe leczenie uzależnienia od narkotyków?](https://d2yvmenv39glx3.cloudfront.net/images/f-234609-na-czym-polega-przymusowe-leczenie-uzaleznienia-od-narkotykow.jpg)
Uzależnienie od narkotyków to problem, z którym ciężko poradzić sobie samemu. Powstały więc dedykowane terapie, gdzie specjaliści służą pomocą w wyjściu z nałogu. Część uzależnionych nie decyduje się jednak na podjęcie leczenia, jedynym rozwiązaniem jest więc skierowanie ich tam przymusowo. W tym artykule wyjaśniamy, czym jest leczenie przymusowe oraz kiedy jest ono możliwe.
Kogo można leczyć przymusowo?
Co do zasady, leczenie uzależnień od narkotyków jest dobrowolne. Wyróżniamy tylko kilka przypadków, kiedy można skierować kogoś na przymusową terapię. Dotyczy to przede wszystkim osób ubezwłasnowolnionych oraz niepełnoletnich, gdyż nie mogą one same o sobie decydować, decyzje podejmuje więc prawny opiekun. Na przymusowe leczenie uzależnień skierować może również sąd, w przypadku osoby skazywanej za przestępstwo. Sędzia może na przykład orzec karę w zawieszeniu, nakładając jedynie obowiązek leczenia. Możliwe jest też odroczenie wykonania kary do czasu, gdy skazany odbędzie konieczny odwyk narkotykowy.
Przebieg leczenia
Terapia odbywa się w profesjonalnym ośrodku uzależnień, na przykład Droga do domu, a podzielić ją można na kilka etapów. Pierwszym jest detoks, czyli radykalne odstawienie substancji narkotycznej. Mogą wówczas pojawić się problemy z funkcjonowaniem organizmu, dlatego proces ten często wspomagany jest farmakologicznie, pod ścisłym nadzorem lekarza. Kolejnym etapem jest rehabilitacja, czyli szereg spotkań, na których leczony uczy się chociażby asertywności, co może uchronić go od ponownego sięgnięcia po narkotyki. Ostatnia część leczenia to postrehabilitacja, czyli czas po opuszczeniu ośrodka, kiedy to osoba wykorzystuje nabyte umiejętności w życiu codziennym.
Leczenie przymusowe a choroba psychiczna
Przymusowemu leczeniu uzależnienia od narkotyków mogą być poddane też osoby, które wykazują oznaki zaburzeń psychicznych. Zaburzenia te muszą jednak zagrażać życiu samego chorego lub osobom z jego otoczenia, a decyzja podejmowana jest przez sąd, jedynie na wniosek złożony przez osobę najbliższą. Wniosek składa się w oddziale prokuratury rejonowej bądź w wydziale rodzinnym i nieletnich sądu rejonowego. Należy jednak pamiętać, że w tym przypadku leczenie odbywa się w szpitalu psychiatrycznym, zamiast w jednym z profesjonalnych ośrodków uzależnień.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana