Udało się sprawnie rozwiązać Twój problem prawny? W końcu zakończyła się przeciągająca się sprawa sądowa? Notariusz profesjonalnie obsłużył transakcję kupna nieruchomości i chcesz go polecić? Jeśli tak było, koniecznie zostaw po sobie komentarz, w którym opiszesz swoje doświadczenie. Innym pomożesz znaleźć godnego zaufania prawnika, a nam – rozwijać bazę przedsiębiorstw. Sprawdź ofertę na po-prawnie.pl!
Na czym polega depozyt notarialny?
Podczas zawierania umowy sprzedaży sprzedającemu i kupującemu zależy, by zapłata ceny sprzedaży została zabezpieczona. W prawie cywilnym znajdziemy kilka sposobów na zabezpieczenie zapłaty – a jednym z nich jest depozyt notarialny. Na czym polega?
Najważniejsze informacje dotyczące depozytu notarialnego
Depozyt notarialny jest najczęściej wykorzystywany podczas zawierania umowy przedwstępnej lub umowy sprzedaży nieruchomości, kiedy zapłata ma nastąpić ze środków własnych kupującego. Niemniej notariusz może przyjąć pieniądze w walucie polskiej lub obcej albo papiery wartościowe również podczas wykonywania innych czynności notarialnych – związanych m.in. z podziałem majątku wspólnego lub zniesieniem współwłasności. Niemożliwe jest jednak przekazanie środków pieniężnych lub dokumentów w depozyt w sytuacjach niezwiązanych z dokonywaną czynnością notarialną.
Każdorazowo z przyjęcia depozytu notarialnego spisywany jest protokół. Zawarte są w nim warunki, które muszą zostać spełnione do wydania depozytu, dane osoby odbierającej depozyt, a także informacja o wysokości złożonej kwoty. W związku z tym do sporządzenia protokołu niezbędne są dane osobowe stron umowy, dokumenty tożsamości, a także środki finansowe lub dokumenty, które mają być przedmiotem depozytu. Taksa notarialna w przypadku przyjęcia do depozytu pieniędzy ustalana jest indywidualnie – koszty wynoszą połowę maksymalnej stawki przewidzianej dla danej sumy.
Korzyści związane z depozytem notarialnym
Ze względu na to, że notariusz jest osobą zaufania publicznego, a rachunek depozytowy jest odrębnym rachunkiem bankowym przeznaczonym dla celów depozytowych, depozyt notarialny jest najbezpieczniejszą formą zabezpieczenia transakcji. Co więcej, pieniądze mogą być wypłacone wyłącznie po spełnieniu określonych w protokole warunków. Dodatkowo, w przypadku problemów ze sfinalizowaniem transakcji, środki są w całości zwracane sprzedającemu. Jednocześnie wszelkie czynności notarialne dokonywane u notariusza, np. w Kancelarii Notarialnej, są objęte tajemnicą zawodową, a więc nikt poza stronami nie dowie się o ich zaistnieniu.
Zastosowanie depozytu notarialnego głównie przy umowach sprzedaży wynika z tego, że depozyt zapewnia bezpieczeństwo obrotu nieruchomościami oraz jest zabezpieczeniem interesów stron. Dzięki niemu sprzedający ma pewność, że kupujący posiada wystarczające środki na zakup, natomiast kupujący nie musi wypłacać określonej kwoty przed ostatecznym zawarciem umowy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana