Udało się sprawnie rozwiązać Twój problem prawny? W końcu zakończyła się przeciągająca się sprawa sądowa? Notariusz profesjonalnie obsłużył transakcję kupna nieruchomości i chcesz go polecić? Jeśli tak było, koniecznie zostaw po sobie komentarz, w którym opiszesz swoje doświadczenie. Innym pomożesz znaleźć godnego zaufania prawnika, a nam – rozwijać bazę przedsiębiorstw. Sprawdź ofertę na po-prawnie.pl!
Mediacja w postępowaniu cywilnym i gospodarczym
![Mediacja w postępowaniu cywilnym i gospodarczym Mediacja w postępowaniu cywilnym i gospodarczym](https://d2yvmenv39glx3.cloudfront.net/images/f-192615-mediacja-w-postepowaniu-cywilnym-i-gospodarczym.jpg)
Mediacja to dobrowolny, poufny sposób rozwiązywania konfliktu. Biorą w niej udział neutralny, bezstronny mediator oraz strony pozostające w sporze. Celem mediacji jest osiągniecie porozumienia. Mogą być przeprowadzone w dowolnej sprawie, w której przepisy prawa dopuszczają zawarcie ugody. Dowiedz się, czym dokładniej są i jaką rolę odgrywają w postępowaniu cywilnym i gospodarczym.
Rola mediatora w mediacjach
Mediacje są poufną rozmową stron w obecności neutralnego, niezaangażowanego w konflikt mediatora. Są rozpoczynane po otrzymaniu odpowiedniego postanowienia sądu. Mediator kontaktuje się wówczas ze stronami, ustala z nimi dogodny termin i wskazuje miejsce spotkania. Ma on również za zadanie wyjaśnić zasady oraz przebieg postępowania mediacyjnego, jak również uzyskać zgodę na ich przeprowadzenie.
Przeczytaj również: Alimenty i opieka nad dzieckiem - ważne informacje dla rodziców
Mediatorem może być ekspert świadczący usługi adwokackie z różnych dziedzin prawa. Zachowuje on w tajemnicy wszelkie uzyskane informacje, a sporządzany przez niego protokół nie zawiera ocen ani stanowisk stron. Warto pamiętać, że strony w każdej chwili mogą one zrezygnować z takiego sposobu rozwiązywania konfliktu. W ten sposób można uzyskać konsensus w sprawach z zakresu prawa cywilnego i gospodarczego.
Przeczytaj również: Rozwiązania alternatywne do sądu: mediacje i negocjacje w sporach prawnych
Co ważne, mediacja, która nie przynosi satysfakcjonującego rozwiązania, skutkuje koniecznością przeprowadzenia postępowania sądowego. Należy zatem dążyć do ugody, którą podpiszą wszystkie zaangażowane w konflikt strony.
Przeczytaj również: Jak adwokaci wspierają klientów w sprawach związanych z finansowymi?
Korzyści z mediacji
Mediacje w postępowaniu cywilnym i gospodarczym przynoszą wiele korzyści. Jak wskazują specjaliści Kancelarii adwokackiej Bogdana Kondorowskiego, są to przede wszystkim:
szansa na szybkie i mało kosztowne rozwiązanie sporów,
szansa na utrzymanie wzajemnych, pozytywnych relacji między stronami,
szansa na zachowanie korzystnego wizerunku każdej ze stron,
możliwość zmniejszenia poziomu negatywnych emocji stron,
możliwość kontrolowania postępowania i decydowania o prowadzonym postępowaniu przez strony.
Tak w sprawach cywilnych, jak i sporach między podmiotami gospodarczymi mediacje są skutecznym sposobem na rozwiązanie konfliktu. Mediator efektywnie wspomaga prowadzenie dyskusji oraz negocjacji, dzięki czemu jest możliwe uczciwe i sprawiedliwe wypracowanie ugody. Metoda ta pozwala na uniknięcie stresu związanego z występowaniem przed sądem, a podjęte decyzje uwzględniają interesy wszystkich zainteresowanych stron. Może ona być szczególnie korzystna w relacjach biznesowych. Pozwala bowiem na utrzymanie lub wznowienie kontaktów, a także podjęcie współpracy w przyszłości.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana