Udało się sprawnie rozwiązać Twój problem prawny? W końcu zakończyła się przeciągająca się sprawa sądowa? Notariusz profesjonalnie obsłużył transakcję kupna nieruchomości i chcesz go polecić? Jeśli tak było, koniecznie zostaw po sobie komentarz, w którym opiszesz swoje doświadczenie. Innym pomożesz znaleźć godnego zaufania prawnika, a nam – rozwijać bazę przedsiębiorstw. Sprawdź ofertę na po-prawnie.pl!
Licytacja komornika — straty dla dłużników, gratka dla uczestników?
Licytacja komornika uważana jest za ostateczność, po jaką sięgają wierzyciele, by odzyskać niespłacony dług. Zazwyczaj dochodzi do niej, gdy metody porozumienia z dłużnikiem zawiodły, np. próba nawiązania kompromisu przez firmę windykacyjną. Jeśli chcesz się dowiedzieć, na jakich zasadach opiera się licytacja komornika, zobacz koniecznie nasz artykuł.
Jakie są etapy dochodzenia do licytacji komorniczej?
Licytacje komornika nie zawsze są potrzebne. Na początku wierzyciel podejmuje próbę kontaktu z osobą zadłużoną, by dojść do jakiegoś kompromisu, w wyniku którego, pieniądze będą spłacane. Niestety często nie przynosi to skutku. Wtedy wierzyciel może udać się do windykatora. Jego zadaniem jest skłonienie dłużnika do współpracy, wyłączając przymus. Na tym etapie możliwe jest jeszcze ustalenie dogodnych warunków do zapłaty należności.
Jeżeli plan spali na panewce, wierzyciel może się skierować z wnioskiem do komornika, by ten wyegzekwował środki pieniężne. Co ważne, nie może on odmówić wszczęcia postępowania. Nie od razu dochodzi do licytacji. Komornik ogłasza ją dopiero po tym, jak okaże się, że przejęte z konta bankowego dłużnika pieniądze są niewystarczające. Urzędnik więc dokonuje spisu inwentarza osoby zadłużonej i decyduje, co zostanie zlicytowane i w jakiej cenie.
Gdzie komornik ogłasza licytację?
Komunikaty na temat licytacji komornika umieszczane są na tablicy w budynku sądu, stronie internetowej Krajowej Rady Komorniczej i urzędnika (opcjonalnie), ewentualnie w lokalnej prasie. Są publikowane po minimum 14 dniach od uprawomocnienia się szacunku majątku, a do 14 dni przed datą licytacji. Na czym polega licytacja? Jeśli na spotkaniu stawią się osoby zainteresowane nieruchomościami bądź ruchomości, będą mogły wykupić po tańszej, niż normalnie, cenie określone przedmioty, mieszkanie, dom, działkę i inne.
Jak to wygląda od strony dłużnika? Jeszcze przed oszacowaniem wartości jego majątku, dostaje ostateczne wezwanie do zapłaty należności. Ma na to dwa tygodnie. Jeśli nie zostanie to zrobione, wtedy zostaje wszczęta dalsza, nieprzyjemna część postępowania. Przeprowadzone oszacowanie dłużnik może zaskarżyć w ciągu dwóch tygodni. Pieniądze z licytacji komornika przekazywane są wierzycielowi.
Ile licytacji może przeprowadzić komornik?
Jeżeli nikt się nie zgłosić, by kupić majątek osoby zadłużonej, ponowną licytację wyznacza się pół roku później. Postępowanie komornicze zostaje więc wstrzymane. A co jeżeli drugą licytacją także nikt nie będzie zainteresowany? W takiej sytuacji wierzyciel może przejąć nieruchomość za 2/3 jej wartości, w przypadku ruchomości za 50% wartości. Jeśli zrezygnuje z tego prawa, postępowanie komornicze zostanie umorzone.
Jak wygląda licytacja komornika?
Wszyscy uczestnicy licytacji komornika muszą wpłacić wadium wstępne, wynoszące 10% wartości licytowanej nieruchomości i ruchomości. Wadium nie jest wymagane przy wartości przedmiotu do 5 tys. zł. Osoba, która podczas licytacji zaproponuje najwyższą cenę, wygrywa. Od tego dnia ma dwa tygodnie na zapłatę.
A jeśli nie możesz brać udziału w spotkaniach, warto obserwować e-licytacje, zamieszczane na portalu Krajowej Rady Komorniczej. Jeśli jakaś cię zainteresuje, szybko weźmiesz w niej udział. Istnieje też opcja uczestniczenia w kilku licytacjach jednocześnie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana