Udało się sprawnie rozwiązać Twój problem prawny? W końcu zakończyła się przeciągająca się sprawa sądowa? Notariusz profesjonalnie obsłużył transakcję kupna nieruchomości i chcesz go polecić? Jeśli tak było, koniecznie zostaw po sobie komentarz, w którym opiszesz swoje doświadczenie. Innym pomożesz znaleźć godnego zaufania prawnika, a nam – rozwijać bazę przedsiębiorstw. Sprawdź ofertę na po-prawnie.pl!
Koszt usług notarialnych. Taksa notarialna w praktyce
W wielu sprawach, takich jak, chociażby zakup mieszkania czy domu, spotkanie u notariusza jest niezbędne. Za swoją pracę pobiera on opłaty, jednak nie jest to tradycyjne wynagrodzenie. W przypadku usług notarialnych pobiera się taksę. Czym jest oraz od czego będzie zależeć jej wysokość? Warto sprawdzić, zanim wybierzemy się do kancelarii notarialnej.
Czym właściwie jest taksa notarialna?
Taksa notarialna to nic innego jak wynagrodzenie, jakie pobiera za wykonaną pracę notariusz. Jej wysokość może być bardzo różnorodna, w zależności od tego, jakiej czynności dotyczy. Dlatego wybierając kancelarię notarialną do współpracy, warto sprawdzić, w czym dany notariusz się specjalizuje oraz jakie wynagrodzenie pobiera za wykonanie danej usługi. Notariusze z kancelarii notarialnej Aleksandry Jaskulskiej zauważają, że bardzo wielu klientów pyta o szczegółowe cenniki, bojąc się o zbyt wygórowane stawki. Jednak trzeba podkreślić, że maksymalna wysokość taksy notarialnej regulowana jest przez rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości.
Przeczytaj również: Czym zajmuje się biuro notarialne?
Od czego zależy wysokość usług notarialnych?
Wynagrodzenie, jakie pobiera notariusz, będzie zależeć z całą pewnością od wartości samej czynności prawnej. Im jest bardziej kosztowna, jak na przykład sprzedaż mieszkania, tym więcej wyniesie taksa. Co więcej, stopień skomplikowania sprawy również będzie miał duże znaczenie na wysokość ostatecznych opłat. W rozporządzeniu znajdziemy stawki, jakie za konkretną czynność może zażądać notariusz, dzięki czemu wiemy, jakiej kwoty możemy się spodziewać. Pamiętajmy, że mimo tego opłata za usługi notarialne może być niższa od wartości z rozporządzenia, jednak nigdy nie może być wyższa.
Przeczytaj również: Kiedy warto skorzystać z usług Kancelarii Notarialnej?
Jakich kosztów możemy jeszcze się spodziewać korzystając z usług notariusza?
Trzeba mieć na uwadze, że kancelaria notarialna może pobierać za swoje usługi dodatkowe opłaty, które nie są taksą notarialną. Dotyczą przykładowo opłat sądowych, wypisów z ksiąg wieczystych bądź założenia księgi wieczystej. Dodatkowych opłat może być wiele w zależności od rodzaju sprawy. Ich wysokość również mogą być różne, dlatego warto na początku współpracy z notariuszem zapytać o szacunkową wartość dodatkowych opłat, jakich możemy się spodziewać. Dzięki temu końcowy koszt usługi nie będzie zaskoczeniem i będziemy mogli się przygotować finansowo.
Przeczytaj również: Kiedy warto skorzystać z usług notariusza?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana