Udało się sprawnie rozwiązać Twój problem prawny? W końcu zakończyła się przeciągająca się sprawa sądowa? Notariusz profesjonalnie obsłużył transakcję kupna nieruchomości i chcesz go polecić? Jeśli tak było, koniecznie zostaw po sobie komentarz, w którym opiszesz swoje doświadczenie. Innym pomożesz znaleźć godnego zaufania prawnika, a nam – rozwijać bazę przedsiębiorstw. Sprawdź ofertę na po-prawnie.pl!
Komu przysługuje odszkodowanie komunikacyjne?
Wielość wypadków oraz rozwój infrastruktury w komunikacji spowodowały utworzenie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej i wynikającego z niego odszkodowania komunikacyjnego, które tyczy się wszystkich osób kierujących pojazdami mechanicznymi. Czym dokładnie jest i komu przysługuje, na co zwrócić uwagę?
Co to jest odszkodowanie komunikacyjne?
Odszkodowanie komunikacyjne jest świadczeniem, które przysługuje osobie poszkodowanej w sposób osobowy lub rzeczowy, co nastąpiło wskutek wypadku lub kolizji drogowej. Warunkiem otrzymania odszkodowania jest fakt bycia ofiarą zdarzenia, a nie osobą, która je spowodowała. Świadczenie ma na celu zrekompensowanie szkody, która powstała w wyniku zdarzenia. Kwestią rozstrzygnięć prawnych w tym zakresie, jak i innych sporach natury sądowej i spornej zajmuje się Kancelaria Prawna Bek. Wykwalifikowani i doświadczeni prawnicy świadczą usługi na najwyższym poziomie, dzięki czemu polecani są przez wielu zadowolonych klientów i cieszą się nienaganną opinią.
Przeczytaj również: Dozór elektroniczny - czym jest i kto może z niego skorzystać?
Jak uzyskać odszkodowanie komunikacyjne?
W przypadku pojawienia się adekwatnych okoliczności odszkodowanie komunikacyjne wypłacane jest przez zakład ubezpieczeń z tytułu ubezpieczenia OC. Podstawą do uzyskania stosownej kwoty jest zaistnienie w wyniku wypadku uszkodzenia ciała, rozstroju zdrowia, śmierci lub utraty, zniszczenia i uszkodzenia mienia. W sytuacji, gdy sprawca wypadku nie posiada ubezpieczenia OC lub jest nieznany, odszkodowania komunikacyjnego można domagać się od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, który wówczas przejmuje zobowiązanie potencjalnego ubezpieczyciela. Wspomniana instytucja wypłaci świadczenie również w przypadku, gdy ubezpieczyciel ogłosi upadłość.
Przeczytaj również: Złożoność kwestii pracowniczych a potrzeba doradztwa prawnego
Odszkodowanie komunikacyjne. W jakich wypadkach i komu się należy?
Odszkodowania komunikacyjne wypłacane są na podstawie zaistnienia szkody. Pojęcie rozumiane jest dość szeroko i związane jest z zaistnieniem uszczerbku w wyniku wysiadania lub wsiadania do pojazdu, załadowywania lub rozładowywania pojazdu mechanicznego osobiście), postoju lub zatrzymania. Odszkodowanie zasadne jest również w przypadku, gdy udział w szkodzie ma ruch zespołów pojazdów mechanicznych (auto z przyczepą itp.) i aut holowanych. W tym przypadku odpowiadać będzie ubezpieczyciel pojazdu holującego. Odszkodowanie komunikacyjne należy się każdej osobie poszkodowanej w wypadku, o ile nie jest jego sprawcą. Oznacza to, że otrzyma je zarówno kierowca, który poniósł szkodę, jak i piesi, czy rowerzyści. Świadczenie przysługuje również tym, którzy jechali ze sprawcą wypadku.
Przeczytaj również: Jakie są różnice między przestępstwem a wykroczeniem?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana