Udało się sprawnie rozwiązać Twój problem prawny? W końcu zakończyła się przeciągająca się sprawa sądowa? Notariusz profesjonalnie obsłużył transakcję kupna nieruchomości i chcesz go polecić? Jeśli tak było, koniecznie zostaw po sobie komentarz, w którym opiszesz swoje doświadczenie. Innym pomożesz znaleźć godnego zaufania prawnika, a nam – rozwijać bazę przedsiębiorstw. Sprawdź ofertę na po-prawnie.pl!
Kiedy potrzebny jest akt poświadczenia dziedziczenia?
Śmierć bliskiej osoby wiąże się z dopełnieniem wielu formalności, także tych dotyczących spadku. Choć sam akt dziedziczenia następuje samoistnie, czasami koniecznie jest udowodnienie swojego prawa do niego osobom trzecim, na przykład poprzez pokazanie aktu poświadczenia dziedziczenia. W jakich sytuacjach jest to konieczne i gdzie można taki akt zdobyć? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.
Co warto wiedzieć na temat aktu dziedziczenia?
Akt poświadczenia dziedziczenia jest dokumentem potrzebnym w celu potwierdzenia prawa spadkobiercy do spadku. Inaczej rzecz ujmując, jest on dowodem dla osób trzecich, że spadek należy się konkretnej osobie. Jego wystawieniem zajmuje się notariusz, choć nie musi on pracować w miejscu otrzymania spadku — jego kancelaria może znajdować się w dowolnym mieście, a jedynym warunkiem jest posiadanie polskiego obywatelstwa. Kiedy taki akt trafi później do Krajowej Rady Notarialnej, ma on taką samą moc, jak orzeczenie sądu. Co więcej, dokument jest wystawiany od ręki. Konieczne jest jedynie zabranie do kancelarii notarialnej wszystkich stosownych dokumentów (m.in. aktu zgonu spadkodawcy, aktów urodzenia lub małżeństwa spadkobierców, pozostawionych testamentów).
Przeczytaj również: Czym zajmuje się biuro notarialne?
Jeśli chodzi o kancelarie notarialne w Płocku, które wystawiają akt dziedziczenia, można udać się do Kancelarii Notarialnej Grażyny Stępień-Dygowskiej.
Przeczytaj również: Kiedy warto skorzystać z usług Kancelarii Notarialnej?
Do czego potrzebny jest akt poświadczenia dziedziczenia?
Jak już zostało wspomniane, akt poświadczenia dziedziczenia służy przede wszystkim do potwierdzenia do spadku. Bez niego nie mogą zostać na przykład wypłacone pieniądze z konta bankowego zmarłego. Oprócz tego niemożliwe jest przerejestrowanie samochodu czy zmiana właściciela mieszkania w księdze wieczystej. Niemniej jednak ustawodawca nie nakłada żadnego limitu czasowego, w którym należy uzyskać APD lub postanowienie właściwego sądu – spadkobiercy mogą to zrobić w każdej dogodnej dla siebie chwili, nawet wiele lat po śmierci spadkodawcy. Udając się do notariusza, należy jedynie pamiętać, że przy wystawianiu aktu muszą być obecni wszyscy spadkobiercy, a on sam musi być wystawiony na podstawie testamentu szczególnego. Akt nie może być także wystawiony w momencie, w którym zostało wydane orzeczenie sądu.
Przeczytaj również: Kiedy warto skorzystać z usług notariusza?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana