Udało się sprawnie rozwiązać Twój problem prawny? W końcu zakończyła się przeciągająca się sprawa sądowa? Notariusz profesjonalnie obsłużył transakcję kupna nieruchomości i chcesz go polecić? Jeśli tak było, koniecznie zostaw po sobie komentarz, w którym opiszesz swoje doświadczenie. Innym pomożesz znaleźć godnego zaufania prawnika, a nam – rozwijać bazę przedsiębiorstw. Sprawdź ofertę na po-prawnie.pl!
Kiedy ojciec może starać się pełną opiekę nad dzieckiem?
Dziecko do ukończenia 18 roku życia pozostaje pod władzą rodzicielską, z która wiążą się uprawienia i obowiązki. Władza rodzicielska przysługuje w takim samym zakresie obojgu rodzicom do momentu ograniczenia jej którejś ze stron. Nie zawsze sądy stają po stronie matek i często dochodzi do sytuacji, kiedy to pełna władza rodzicielska nad dzieckiem przyznawana jest ojcu.
Ograniczenie lub odebranie władzy rodzicielskiej
W standardowej sytuacji władza rodzicielska pełniona jest przez obydwojga rodziców, którzy są pełnoletni i mają pełną zdolność do czynności prawnych. Władza rodzicielska rozpoczyna się w momencie przyjścia dziecka na świat i trwa do momentu uzyskania przez nie pełnoletności. Ograniczenie lub odebranie władzy rodzicielskiej ma miejsce w przypadku rozwodu, lub rozstania rodziców, którzy tworzą związek partnerski, kiedy rodzice nie są w stanie porozumieć się co do wykonywania władzy rodzicielskiej nad dzieckiem. Możliwe jest zawarcie porozumienia rodzicielskiego i zachowanie pełnej władzy przez obojga rodziców. Warto w tym celu skorzystać z usług doświadczonego radcy prawnego.
Przeczytaj również: Jakie prawa mają dzieci w sprawach o opiekę podczas rozwodu?
W prawie rozwodowym i w sprawach związanych z ustalaniem zakresu władzy rodzicielskiej, specjalizuje się m. in. Katarzyna Sołtysiak, prowadząca Kancelarię Radcy Prawnego w Trójmieście. Prawnik pomoże również sporządzić porozumienie rodzicielskie, dzięki któremu oboje rodzice zachowają pełną władzę rodzicielską nad swoim dzieckiem.
Osobną kategorią spraw są te, w których sąd z urzędu podejmuje działania zmierzające do ograniczenia bądź pozbawienia rodziców władzy rodzicielskiej. Najczęściej dzieje się tak w sytuacji, gdy zagrożone jest dobro dziecka. Katarzyna Sołtysiak, radca prawny w Gdańsku reprezentuje klientów również w takich sprawach.
Przeczytaj również: Alimenty i opieka nad dzieckiem - ważne informacje dla rodziców
Przyznanie opieki nad dzieckiem ojcu
Do rzadkości należą sprawy, kiedy to ojciec wnioskuje o pełne prawo do opieki i pozostawienie mu pełnej władzy rodzicielskiej. Prawnik rozwodowy może zawnioskować o ograniczenie władzy rodzicielskiej matce, wówczas sąd ustala z pomocą biegłych, który z rodziców ma lepsze kompetencje opiekuńczo-wychowawcze i daje gwarancję należytego dbania o dobro dziecka. Badane są również relacje z rodzicami oraz stopień zaufania. Uwzględnia się także czynniki środowiskowe i finansowe, które mają wpływ na dziecko. Matka może mieć ograniczoną opiekę na przykład na podstawie zdiagnozowanej choroby psychicznej lub problemów z uzależnieniami.
Sąd zawsze kieruje się fundamentalną zasadą dobra dziecka i do każdej sprawy podchodzi indywidualnie, więc nie zawsze przyznaje prawo do opieki matce. Jeśli pozostawienie dziecka pod opieką matki zagraża jego dobru, to sąd może przyznać pełnię władzy rodzicielskiej ojcu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana