Udało się sprawnie rozwiązać Twój problem prawny? W końcu zakończyła się przeciągająca się sprawa sądowa? Notariusz profesjonalnie obsłużył transakcję kupna nieruchomości i chcesz go polecić? Jeśli tak było, koniecznie zostaw po sobie komentarz, w którym opiszesz swoje doświadczenie. Innym pomożesz znaleźć godnego zaufania prawnika, a nam – rozwijać bazę przedsiębiorstw. Sprawdź ofertę na po-prawnie.pl!
Kiedy można domagać się podwyższenia alimentów na dziecko?
Prawo umożliwia rozpoczęcie postępowania sądowego z powództwem o zasądzenie alimentów. Wówczas sąd ustala termin, wysokość i sposób płatności. Co zrobić w sytuacji, gdy kwota alimentów staje się jednak niewystarczająca? Czy można domagać się podwyższenia alimentów? Jak wygląda ta procedura?
Kiedy mamy prawo zażądać wyższej kwoty alimentów?
Zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym można żądać zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego. Według podstawy prawnej zakres świadczeń jest zależny od możliwości zarobkowych i majątkowych zobowiązanego, a także od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego. Jeśli chcemy zażądać zmiany wysokości alimentów, musimy wykazać, że zmianie uległy okoliczności, względem których została ustalona pierwotna wysokość świadczeń. Zmiana usprawiedliwionych potrzeb dziecka czy możliwości zarobkowych rodzica musi nastąpić po uprawomocnieniu się orzeczenia ustalającego pierwotną wysokość alimentów na dziecko.
Przeczytaj również: Kiedy warto zdecydować się na obsługę prawną firm?
Warto pamiętać, że nie ma ustalonego okresu, po upływie którego jedna ze stron może wystąpić z żądaniem podwyższenia wysokości świadczeń. W niektórych przypadkach już po kilku tygodniach od uprawomocnienia może pojawić się nowa okoliczność, która uzasadnia roszczenie. Mowa tutaj m.in. o ponoszonych kosztach utrzymania dziecka, które są związane np. z pojawieniem się choroby. Dynamicznie zmieniający się stan faktyczny sprawy sprawia, że zawsze możemy wystąpić o podwyższenie alimentów, gdy pojawiły się nowe okoliczności, które nie zostały wcześniej uwzględnione.
Przeczytaj również: Alimenty - wsparcie adwokata
W jaki sposób uzyskać wyższe alimenty na dziecko?
Aby uzyskać wyższe alimenty na dziecko, należy skorzystać z prawa dającego możliwość wytoczenia powództwa do Sądu Rejonowego właściwego według miejsca zamieszkania dziecka albo według miejsca zamieszkania rodzica zobowiązanego do realizacji świadczenia. Przygotowując pozew, warto skorzystać z usług kancelarii prawnej Zofia Krakowian-Witkowska i Wsp.Sp.K., która pomoże w poprawnym i skutecznym uzasadnieniu pozwu.
Przeczytaj również: Jak dobrze przygotować się do sprawy o alimenty?
Prawidłowe przygotowanie pozwu o podwyższenie alimentów ma kluczowe znaczenie dla dalszego postępowania w sądzie. W uzasadnieniu należy wykazać, jakie koszty uległy zmianie i jakie nowe wydatki pojawiły się w życiu dziecka. Strona dochodząca musi wykazać odpowiednie wnioski dowodowe, mające potwierdzić twierdzenia przedstawione w pozwie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana