Udało się sprawnie rozwiązać Twój problem prawny? W końcu zakończyła się przeciągająca się sprawa sądowa? Notariusz profesjonalnie obsłużył transakcję kupna nieruchomości i chcesz go polecić? Jeśli tak było, koniecznie zostaw po sobie komentarz, w którym opiszesz swoje doświadczenie. Innym pomożesz znaleźć godnego zaufania prawnika, a nam – rozwijać bazę przedsiębiorstw. Sprawdź ofertę na po-prawnie.pl!
Jazda z bagażnikiem dachowym a przepisy ruchu drogowego
Korzystanie z bagażnika dachowego to niezawodny sposób na znaczne zwiększenie możliwości transportowych samochodu. Zainstalowanie bagażnika z odpowiednim wyposażeniem pozwala na zabranie dużej ilości bagażu, a także na bezpieczne i komfortowe przewiezienie sprzętu sportowego – rowerów, nart, snowboardów czy kajaków, a także materiałów i elementów o znaczniejszych gabarytach np. kupionych mebli.
Jakie przepisy regulują kwestie bagażników dachowych
Bagażniki dachowe to akcesoria znacznie zwiększające możliwości przewozowe auta. Wybierając odpowiedni do swoich potrzeb model, trzeba jednak pamiętać o tym, że powinien on być dostosowany do zaleceń producenta pojazdu odnośnie do maksymalnego obciążenia dachu. Bagażniki muszą też posiadać homologację, ponieważ należą do elementów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo ruchu drogowego – oderwanie się części konstrukcji może doprowadzić nie tylko do uszkodzenia auta, ale również do wypadku. Korzystając z bagażnika lub z uchwytu na narty na dach, nie można zapominać o tym, że przewóz zamocowanych na nim ładunków nie może powodować ograniczenia widoczności kierowcy. Bagażnik i wiezione na nim przedmioty nie mogą wystawać poza obrys auta bardziej, niż dopuszczają to przepisy. Całkowita szerokość pojazdu razem z ładunkiem nie może być większa niż 2,55 m, nie może on też wystawać bardziej niż na 2 m liczone od tylnej płaszczyzny stanowiącej obrys auta. W takiej sytuacji konieczne będzie zastosowanie dodatkowego oznaczenia w postaci czerwonej chorągiewki o wymiarach 0,5 na 0,5 m lub bryłę geometryczną albo tablicę pomalowaną w biało-czerwone pasy. Jeżeli chodzi o przód auta, ładunek może wystawać poza obrys nie więcej niż 0,5 m.
O czym pamiętać podczas jazdy z bagażnikiem dachowym?
Warto pamiętać, że producenci bagażników dachowych często określają prędkość maksymalną, z jaką może się poruszać pojazd, w którym zostaną one zamontowane. Nie można też zapomnieć, że auto z bagażnikiem dachowym jest znacznie wyższe – przejeżdżanie pod wiaduktami czy wjeżdżanie do garaży może być niemożliwe albo utrudnione. Istotne jest też właściwe rozmieszczenie ładunku oraz solidne sprawdzenie, czy wszystkie elementy zostały zamocowane prawidłowo ze względów bezpieczeństwa, lecz także z obawy przed ryzykiem kradzieży.
Szeroki wybór bagażników dachowych można znaleźć w ofercie firmy Wypożyczalnia i Sprzedaż Bagażników i Boxów Dachowych – Piotr Skomorowski. Sprzedaje ona i wypożycza boxy dachowe, bagażniki rowerowe, uchwyty na deski i narty, a także kosze transportowe.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana