Udało się sprawnie rozwiązać Twój problem prawny? W końcu zakończyła się przeciągająca się sprawa sądowa? Notariusz profesjonalnie obsłużył transakcję kupna nieruchomości i chcesz go polecić? Jeśli tak było, koniecznie zostaw po sobie komentarz, w którym opiszesz swoje doświadczenie. Innym pomożesz znaleźć godnego zaufania prawnika, a nam – rozwijać bazę przedsiębiorstw. Sprawdź ofertę na po-prawnie.pl!
Jakie zadania pełni notariusz?
Notariusz to osoba powołana i uprawniona do dokonywania czynności notarialnych. Zadania wykonywane przez tego specjalistę mają charakter urzędowy. Jest to zawód zaufania publicznego, z czym wiążą się pewne obowiązki. Akty notarialne wydawane przez notariusza są niezbędne przy wielu formalnościach i sprawach z życia codziennego i biznesowego. Dowiedz się, czym zajmuje się ten ekspert i co wchodzi w skład jego obowiązków!
Podstawowe obowiązki notariusza
Zgodnie z obowiązującym prawem do obowiązków notariusza zalicza się przede wszystkim:
przygotowanie aktów notarialnych,
sporządzanie aktów poświadczenia dziedziczenia,
przygotowanie poświadczeń,
doręczanie oświadczeń,
spisywanie protokołów,
przygotowanie protestów weksli i czeków,
przyjmowanie na przechowanie dokumentów, pieniędzy i papierów wartościowych,
przygotowanie wypisów, odpisów i wyciągów dokumentów,
sporządzanie, na żądanie stron, projektów aktów, oświadczeń i innych dokumentów,
sporządzanie innych czynności wynikających z odrębnych przepisów.
Podczas realizowania powyższych czynności notarialnych specjalista powinien zadbać o odpowiednie zabezpieczenie praw i interesów stron. Ma on obowiązek udzielić im wszelkich informacji i wyjaśnień, dotyczących realizowanych procedur. Dokumenty przez niego opracowane powinny być przygotowane w zrozumiały i czytelny sposób.
Przeczytaj również: Kiedy warto skorzystać z usług notariusza?
Jak przebiega spotkanie u notariusza?
Przed przeprowadzeniem czynności prawnych na ogół odbywa się spotkanie informacyjne. Podczas niego notariusz może uzyskać niezbędne informacje z zakresu danej sprawy. Zwykle spotkanie to nie wiąże się z żadnymi kosztami. Ważne jest, by przygotować na nie komplet dokumentów, które dotyczą problemu. Urzędnik zapoznaje się z nim i wyznacza termin kolejnej wizyty, podczas której dokonuje się wszelkich niezbędnych czynności notarialnych.
Przeczytaj również: Czym zajmuje się biuro notarialne?
Jak wskazują specjaliści Kancelarii Notarialnej Irena Antkowiak, przeprowadzenie konkretnych czynności wiąże się z koniecznością uiszczenia tzw. taksy notarialnej. Jej maksymalne stawki określa Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z 28 czerwca 2004 roku. Może on również pobrać i odprowadzić na rzecz Skarbu Państwa, samorządów i sądów rejonowych:
Przeczytaj również: Czym jest protest wekslowy?
podatek od czynności cywilnoprawnych
podatek od darowizny,
opłatę sądową od wniosków o wpisy w księgach wieczystych zawartych w aktach notarialnych,
podatek od towarów i usług (VAT) od pobranego wynagrodzenia.
Warto pamiętać, że notariusze wykonują czynności notarialne na mocy uprawnień nadanych im przez państwo polskie. Ich zakres i forma są zastrzeżone pod rygorem nieważności.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana