Udało się sprawnie rozwiązać Twój problem prawny? W końcu zakończyła się przeciągająca się sprawa sądowa? Notariusz profesjonalnie obsłużył transakcję kupna nieruchomości i chcesz go polecić? Jeśli tak było, koniecznie zostaw po sobie komentarz, w którym opiszesz swoje doświadczenie. Innym pomożesz znaleźć godnego zaufania prawnika, a nam – rozwijać bazę przedsiębiorstw. Sprawdź ofertę na po-prawnie.pl!
Jakie umowy powinny być zawarte w formie aktu notarialnego?
Choć w większości przypadków umowy mogą być zawierane w dowolnej formie, istnieją od tej reguły pewne wyjątki. Niektóre umowy zgodnie z przepisami między innymi Kodeksu Cywilnego muszą bowiem zostać zawarte u notariusza. Z tego artykułu dowiesz się więc, jakie rodzaje umów muszą być obowiązkowo zawarte w formie aktu notarialnego i dlaczego.
Umowy, które muszą być zawarte w formie aktu notarialnego
Wśród umów, które zgodnie z obowiązującymi przepisami muszą zostać zawarte w formie aktu notarialnego, można wyróżnić ich 9 rodzajów. Przede wszystkim zalicza się do nich umowy związane z zakładaniem spółek, takich jak:
Przeczytaj również: Jakie elementy musi zawierać akt notarialny?
spółka komandytowa,
spółka komandytowo-akcyjna,
spółka z o.o.,
spółka akcyjna.
Dodatkowo umowami notarialnymi muszą być także:
umowy sprzedaży, dotyczące nieruchomości, udziału w niej i spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu,
umowy darowizny, związane z nieruchomościami udziału w nich i spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu,
umowy związane z ustanowieniem użytkowania wieczystego,
umowy związane z ustanowieniem odrębnej własności lokali,
umowy majątkowe zawierane między małżonkami.
Co w przypadku kiedy powyższe umowy nie zostaną zawarte u notariusza?
Konieczność zawarcia powyższych umów przed notariuszem, którego usługi w Sosnowcu oferuje między innymi Kancelaria Notarialna Agaty Miland-Huzarewicz wynika z tego, że jeśli nie będą one miały formy aktu prawnego, będą bezskuteczne. Zawarcie ich nawet na piśmie nie zrodzi więc w takim przypadku żadnych skutków prawnych. Przykładowo umowy sprzedaży nieruchomości muszą być więc zawarte w formie aktu notarialnego, będącego dokumentem urzędowym, aby móc dokonać przeniesienia własności i odpowiednich wpisów w księdze wieczystej.
Przeczytaj również: Co zawiera akt notarialny?
Ile kosztuje umowa notarialna?
Koszt umowy notarialnej w dużej mierze uzależniony jest od wartości przedmiotu, którego ona dotyczy. Nie może być ona jednak droższa niż tak zwana taksa notarialna określona w Rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 roku w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej. Przykładowo więc w przypadku umowy dotyczącej mienia o wartości od 3 000 do 10 000 zł maksymalna taksa notarialna to 100 zł. Przy zawieraniu umowy notarialnej poza wynagrodzeniem notariusza, do kosztów należy jednak doliczyć także opłaty skarbowe.
Przeczytaj również: Jak wybrać odpowiedniego notariusza w Zabrzu?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana