Udało się sprawnie rozwiązać Twój problem prawny? W końcu zakończyła się przeciągająca się sprawa sądowa? Notariusz profesjonalnie obsłużył transakcję kupna nieruchomości i chcesz go polecić? Jeśli tak było, koniecznie zostaw po sobie komentarz, w którym opiszesz swoje doświadczenie. Innym pomożesz znaleźć godnego zaufania prawnika, a nam – rozwijać bazę przedsiębiorstw. Sprawdź ofertę na po-prawnie.pl!
Jakie skutki niesie ze sobą ogłoszenie upadłości przedsiębiorstwa?
Firmy w przypadku poważnych problemów mogą ogłosić upadłość. Jest to dość radykalny krok, dlatego większość właścicieli przedsiębiorstw decyduje się na niego w ostateczności. To dlatego, że nie jest to tylko rozwiązanie umożliwiające wyjście z długów. Osoby prowadzące jednoosobową działalność po takim kroku mogą przed długi czas zmagać się z problemami finansowymi, ale większe firmy też nie obejdą się bez strat.
Dlaczego firmy mogą chcieć ogłosić upadłość?
Upadłość może ogłosić każda firma, bez względu na formę działalności gospodarczej czy czas działania na rynku. Najczęściej powodem podjęcia takiej decyzji jest problem ze spłaceniem bieżących zobowiązań. To oznacza, że firma:
nie może kupować nowych materiałów czy towarów, które pozwalają jej zarobić,
musi zapożyczać się, aby spłacać najpilniejsze długi,
nie może pozwolić sobie na inwestowanie w rozwój czy pracowników.
Problemy z niewypłacalnością wpływają znacznie na możliwości przedsiębiorstwa. Kiedy długów jest za dużo, żeby je spłacić i nie da się przez nie kontynuować pracy, ogłoszenie upadłości firmy może być najwygodniejszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem.
Upadłość nie zawsze oznacza pozbycie się długów. W zasadzie nie są one anulowane, bo wierzyciele dalej zachowują swoje prawo do odzyskania należności. Osoba decydująca się na ogłoszenie upadłości musi być więc świadoma, że:
zależnie od rodzaju prowadzonej działalności, firma może zostać całkiem zamknięta,
składniki majątku firmy zostają zamrożone, a po ogłoszeniu upadłości spieniężone oraz oddane wierzycielom.
Oznacza to, że właściciel firmy nie może jej zamknąć i zabrać ze sobą tego, co mu pozostało. Maszyny i inne aktywa zostaną przeznaczone na spłatę jego długów. Dodatkowo sam wniosek o ogłoszenie upadłości nie zawsze musi być rozpatrzony pozytywnie, co też trzeba mieć na uwadze.
Czy opłaca się ogłaszać upadłość firmy?
Wniosek o upadłość będzie rozpatrzony pozytywnie tylko w szczególnych wypadkach. Odrzucony z kolei zostanie, jeśli właściciel nie ma środków umożliwiających spłacenie dłużników. Wiele firm, takich jak WARDYN, może pomóc w przygotowaniu dokumentu. Upadłość firmy jest rozwiązaniem ostatecznym. Przedsiębiorstwo nie powinno decydować się na ten krok, jeśli może skorzystać z innych opcji. Trzeba pamiętać, że właściciel firmy nie ogłasza równocześnie upadłości konsumenckiej, nie jest więc zobowiązany do spłacania długów swoim prywatnym majątkiem. W skrajnych przypadkach może to być nawet korzystne rozwiązanie, o ile sprzedaż aktywów zapewni spłatę długów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana