Udało się sprawnie rozwiązać Twój problem prawny? W końcu zakończyła się przeciągająca się sprawa sądowa? Notariusz profesjonalnie obsłużył transakcję kupna nieruchomości i chcesz go polecić? Jeśli tak było, koniecznie zostaw po sobie komentarz, w którym opiszesz swoje doświadczenie. Innym pomożesz znaleźć godnego zaufania prawnika, a nam – rozwijać bazę przedsiębiorstw. Sprawdź ofertę na po-prawnie.pl!
Jakie są skutki prawne ogłoszenia upadłości konsumenckiej?

Spis treści
- Zmniejszenie lub umorzenie długu
- Utrata prawa do zarządzania majątkiem
- Pozostałe konsekwencje ogłoszenia upadłości konsumenckiej
Ogłoszenie upadłości konsumenckiej pozwala wyjść z pętli zadłużenia, jednak pociąga za sobą określone konsekwencje prawne. Przed podjęciem decyzji o złożeniu wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej warto sprawdzić, jakie zmiany zajdą w Twoim życiu w wyniku jej ogłoszenia przez sąd. Podpowiadamy, na czym polega upadłość konsumencka i jakie są jej konsekwencje!
Zmniejszenie lub umorzenie długu
Upadłość konsumencka to postępowanie sądowe, którego główną konsekwencją jest częściowe lub pełne oddłużenie konsumenta przy jednoczesnym zaspokojeniu roszczeń wierzycieli. Nie zawsze jednak dochodzi do całkowitego umorzenia. Jest ono możliwe tylko w sytuacji, gdy dłużnik nie posiada żadnego majątku.
Przeczytaj również: Przyspieszone postępowanie układowe bez tajemnic
Jak dowiadujemy się w rozmowie z ekspertem z Kancelarii Burkot Legal z Łodzi: Warto pamiętać, że nie wszystkie długi mogą zostać umorzone. Upadłość konsumencka nie obejmuje długów z postępowania karnego (np. grzywny), alimentów, renty i obowiązku naprawienia szkody za wywołanie rozstroju zdrowia lub śmierci, a także zobowiązań, które dłużnik zataił w postępowaniu.
Utrata prawa do zarządzania majątkiem
Z chwilą ogłoszenia upadłości konsumenckiej, dłużnik traci prawo do zarządzania swoim majątkiem. Majątek dłużnika (w tym wynagrodzenia z umowy o pracę) staje się masą upadłościową, a środki z niej zostają przeznaczone na spłatę długów oraz pokrycie kosztów postępowania upadłościowego. Całość majątku przechodzi w ręce syndyka, który może dokonywać czynności prawnych związanych z majątkiem, np. sprzedaż mieszkania.
Upadły nie zostaje jednak z niczym, gdyż musi zadbać o podstawowe potrzeby życiowe swoje i rodziny. Syndyk musi zatem pozostawić mu kwotę wolną, którą upadły przeznaczy na koszty wynajmu mieszkania, opłaty za media czy koszty dojazdu do pracy. Syndyk nie zajmie także rzeczy, które są potrzebne do codziennego funkcjonowania czy wykonywania pracy zawodowej.
Pozostałe konsekwencje ogłoszenia upadłości konsumenckiej
Przed podjęciem decyzji o upadłości, warto skorzystać z obsługi prawnej dłużników, gdzie dowiesz się wszystkiego o skutkach prawnych związanych z jej ogłoszeniem. Oprócz umorzenia długów i utraty prawa do zarządzania majątkiem, po ogłoszeniu upadłości powstaje jeszcze szereg innych konsekwencji dla dłużnika, m.in.:
-
nie może on zawierać umów kupna, które zwiększają zadłużenie,
-
nie może on wziąć kredytu bankowego,
-
pomiędzy małżonkami następuje podzielność majątkowa, a majątek zgromadzony do tej pory wspólnie również wchodzi w skład masy upadłościowej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana