Udało się sprawnie rozwiązać Twój problem prawny? W końcu zakończyła się przeciągająca się sprawa sądowa? Notariusz profesjonalnie obsłużył transakcję kupna nieruchomości i chcesz go polecić? Jeśli tak było, koniecznie zostaw po sobie komentarz, w którym opiszesz swoje doświadczenie. Innym pomożesz znaleźć godnego zaufania prawnika, a nam – rozwijać bazę przedsiębiorstw. Sprawdź ofertę na po-prawnie.pl!
Jakie są skutki ogłoszenia upadłości konsumenckiej?
Wiele osób, które zastanawiają się nad ogłoszeniem upadłości konsumenckiej, nie do końca są świadome skutków, jakie niesie ze sobą taka procedura. Chociaż stworzona jest dla osób niewypłacalnych, które popadły w długi, nie zawsze musi być opłacalna dla dłużnika. Dowiedz się, co niesie ze sobą ogłoszenie upadłości konsumenckiej.
Jak przebiega ogłoszenie upadłości konsumenckiej?
Żeby ogłosić upadłość konsumencką, należy złożyć stosowny wniosek, który sąd rozważa w toku postępowania upadłościowego. Jeśli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, ustanawia się syndyka, który od tej pory będzie rozporządzał majątkiem osoby zadłużonej oraz ustanawia się plan spłaty wierzycieli. Sąd może również orzec całkowite lub częściowe umorzenie długów. W praktyce całkowite uwolnienie od zobowiązań zdarza się stosunkowo rzadko – przykładowo kiedy dłużnik nie posiada żadnego majątku oraz jest niezdolny do spłaty zobowiązań. Pomocy w składaniu wniosku w sposób poprawny może udzielić między innymi radca prawny Patryk Łytko z Wałbrzycha.
Przeczytaj również: Dozór elektroniczny - czym jest i kto może z niego skorzystać?
Co się dzieje po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej?
Po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej oprócz wspomnianych już procedur można liczyć również na:
ustanie naliczania wszelkich odsetek, dzięki czemu można ograniczyć powiększanie się długu,
zawieszenie postępowań windykacyjnych i egzekucyjnych,
jeśli majątek dłużnika nie wystarczy na pokrycie zobowiązań, na ustalenie możliwego do zrealizowania planu ugodowej spłaty wierzycieli,
po zrealizowaniu planu spłaty umarza się zobowiązania powstałe przed ogłoszeniem upadłości.
Upadłość konsumencka, chociaż brzmi niezbyt zachęcająco, często jest ostatnią deską ratunku dla osób, które zadłużyły się w wyniku różnych sytuacji życiowych. Jeśli dłużnik nie potrafi rozporządzać odpowiednio swoim majątkiem, wpadł w piramidę kredytową oraz nie radzi sobie ze spłatą wierzycieli, ogłoszenie upadłości może pomóc raz na zawsze wyjść z długów.
Przeczytaj również: Jak doradztwo prawne może pomóc w podejmowaniu lepszych decyzji?
Formy oddłużania dłużników
Procedura oddłużania może być przeprowadzona w trzech różnych rodzajach przebiegu. Pierwszy, skrócony polega na zlicytowaniu majątku dłużnika, a jeśli środki uzyskane z tego działania nie pozwolą na spłatę wierzycieli, konstruuje się plan spłaty. Alternatywą jest postępowanie standardowe, gdzie syndyk licytuje majątek, a następnie składa się wniosek o ustalenie planu spłaty lub umorzenie długów. Ostatnią opcją jest zawarcie układu pomiędzy wierzycielami a dłużnikiem i uniknięcie ogłoszenia upadłości. Wówczas dochodzi do zgromadzenia wierzycieli i ustalenia sposobu regulacji zobowiązań.
Przeczytaj również: Odpowiedzialność banków w kontekście pozwów związanych z WIBOR
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana