Udało się sprawnie rozwiązać Twój problem prawny? W końcu zakończyła się przeciągająca się sprawa sądowa? Notariusz profesjonalnie obsłużył transakcję kupna nieruchomości i chcesz go polecić? Jeśli tak było, koniecznie zostaw po sobie komentarz, w którym opiszesz swoje doświadczenie. Innym pomożesz znaleźć godnego zaufania prawnika, a nam – rozwijać bazę przedsiębiorstw. Sprawdź ofertę na po-prawnie.pl!
Jakie rodzaje spadkobierców wyróżniamy?
Spadkobiercą jest osoba lub podmiot, który przejmuje prawa i obowiązki osoby zmarłej. Najczęściej są to dzieci, które dziedziczą po swoich rodzicach. Warto jednak zauważyć, że nie zawsze potomstwo przejmuje spadek. Dzieje się tak z różnych przyczyn, np. z powodu nieposiadania dzieci przez zmarłego. Wyróżnia się dwa zasadnicze rodzaje spadkobierców: testamentowy i ustawowy. Wyjaśniamy, jakie są główne rodzaje spadkobierców!
Spadkobierca testamentowy – gdy osoba zmarła sporządziła zapis ostatniej woli
Rozporządzanie spadkiem przebiega zwykle w standardowy sposób. Gdy zmarły przed śmiercią zdążył sporządzić testament, który został poświadczony notarialnie, określona przez niego osoba fizyczna, prawna lub jednostka organizacyjna nabiera prawa spadkobiercy. W szczególnych okolicznościach spadkodawca przed śmiercią może wyrazić życzenie, aby spadkobiercą była fundacja lub inny podmiot. W przypadku sporządzenia testamentu występuje także prawo do zachowku, o który mogą ubiegać się najbliższe osoby z rodziny zmarłego. Jeśli pojawiają się wątpliwości co do treści spadku i możliwości dziedziczenia, warto skorzystać z pomocy prawnej. Sprawami spadkowymi zajmują się kancelarie notarialne. Najlepiej jest znaleźć taką, która działa nieopodal miejsca twojego zamieszkania. Kancelaria Notarialna w Słupsku świadczy szeroki zakres usług z zakresu prawa spadkowego, obejmujące także testament i spadki.
Przeczytaj również: Czym zajmuje się biuro notarialne?
Kim jest spadkobierca ustawowy i jakie ma prawa?
Spadkobiercą ustawowym jest osoba, która przejmuje prawa i obowiązki osoby zmarłej. Dzieje się tak w przypadku, gdy zmarły przed śmiercią nie sporządził ważnego testamentu lub spisana wola z jakichś powodów nie może zostać spełniona. Wtedy spadkobiercami mogą zostać osoby z rodziny zmarłego. Przede wszystkim jest to małżonek, a także zstępni, czyli dzieci, wnuki, itd. W przypadku braku małżonka i zstępnych, w dalszej kolejności spadkobiercą ustawowym mogą zostać wstępni, czyli rodzice, dziadkowie, itd. Następnie do spadku mają prawo rodzeństwo oraz jego zstępni i dalsza rodzina. Na samym końcu spadkobiercą ustawowym może zostać gmina zamieszkania osoby zmarłej oraz Skarb Państwa.
Przeczytaj również: Kiedy warto skorzystać z usług notariusza?
Jeśli masz wątpliwości natury prawnej dotyczące prawa spadkowego, skonsultuj się z prawnikiem lub notariuszem. Sprawy dotyczące spadkobierców ustawowych i testamentowych wymagają dużej wiedzy i doświadczenia. W kancelarii notarialnej spiszesz też testament z poświadczeniem notariusza, przyjmiesz bądź odrzucisz spadek, a także sporządzisz poświadczenie dziedziczenia oraz umowę o podział spadku.
Przeczytaj również: Czym są tzw. długi spadkowe i kogo obciążają?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana