Udało się sprawnie rozwiązać Twój problem prawny? W końcu zakończyła się przeciągająca się sprawa sądowa? Notariusz profesjonalnie obsłużył transakcję kupna nieruchomości i chcesz go polecić? Jeśli tak było, koniecznie zostaw po sobie komentarz, w którym opiszesz swoje doświadczenie. Innym pomożesz znaleźć godnego zaufania prawnika, a nam – rozwijać bazę przedsiębiorstw. Sprawdź ofertę na po-prawnie.pl!
Jakie dokumenty są potrzebne do czynności notarialnych?
Wizyta u notariusza w celu dokonania czynności notarialnych wymaga odpowiedniego przygotowania. Interesanci muszą mieć przy sobie dokumenty, dzięki którym będzie możliwe jednoznaczne określenie ich tożsamości oraz takie, które zaświadczają o zdolności określonych osób do danych czynności, np. pełnomocnictwa notarialnego. Zobacz, co warto, a nawet trzeba mieć ze sobą podczas załatwiania spraw w kancelarii notarialnej!
Dokumenty potwierdzające tożsamość strony
W celu dokonania czynności notarialnej przez stronę konieczne jest potwierdzenie swojej tożsamości. Notariusz ma obowiązek sprawdzić, kto stawił się przed nim w celu podpisania aktu notarialnego. Dane dokumentu potwierdzającego tożsamość wpisywane są do aktu. Dokumentem używanym w tym celu jest aktualny dowód osobisty, paszport lub karta pobytu. W sytuacji, gdy strona nie pojawia się osobiście w kancelarii, reprezentuje ją pełnomocnik legitymujący się swoim dokumentem tożsamości oraz aktualnym pełnomocnictwem notarialnym. Można je wcześniej wysłać notariuszowi w formie skanu. Pełnomocnictwo można otrzymać, podając dane dotyczące tożsamości danej osoby, jej pełnomocnika oraz informacje dotyczące aktu, którego dotyczy dokument. Taką usługę świadczy większość notariuszy, np. Kancelaria Notarialna Agata Zawadzka-Bernasiak w Łodzi.
Przeczytaj również: Jakie są koszty związane z poświadczeniem notarialnym?
Dodatkowe dokumenty potrzebne do podpisania aktu notarialnego
Rodzaj dokumentów przedstawionych notariuszowi zależy też od sprawy i typu aktu notarialnego. Inne dokumenty trzeba dostarczyć do podpisania umowy sprzedaży, a inne do umowy darowizny lub sprawy spadkowej. W zależności od rodzaju podpisywanego aktu niezbędne jest przedstawienie dodatkowych dokumentów. Takie dokumenty to w przypadku umowy darowizny odpis z księgi wieczystej nieruchomości, wypis z rejestru gruntów lub podstawa nabycia własności. W przypadku sprawy spadkowej jest to odpis skrócony aktu zgonu, numer PESEL zmarłego, testament i numer księgi wieczystej nieruchomości będącej przedmiotem spadku.
Przeczytaj również: Jak znaleźć najlepszą kancelarię notarialną w Szczecinie?
Podstawowe dokumenty przedstawiane u notariusza to dowód tożsamości ze zdjęciem, imieniem, nazwiskiem i numerem PESEL. Ponadto do kancelarii należy dostarczyć dodatkowe dokumenty potrzebne w określonej sprawie notarialnej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana