Udało się sprawnie rozwiązać Twój problem prawny? W końcu zakończyła się przeciągająca się sprawa sądowa? Notariusz profesjonalnie obsłużył transakcję kupna nieruchomości i chcesz go polecić? Jeśli tak było, koniecznie zostaw po sobie komentarz, w którym opiszesz swoje doświadczenie. Innym pomożesz znaleźć godnego zaufania prawnika, a nam – rozwijać bazę przedsiębiorstw. Sprawdź ofertę na po-prawnie.pl!
Jak złożyć zawiadomienie do prokuratury? Sprawdź, co możesz zgłosić!
Prokuratura jest organem ścigania przestępców. Siedziby rejonowe mieszczą się w różnych miastach. Można się więc udać do najbliższej placówki, by zgłosić określoną sprawę. Są też inne drogi kontaktu z prokuraturą. Chcesz wiedzieć, jakie? Co i jak można zgłosić prokuraturze? Kiedy lepiej jest udać się na policję? Dowiedz się, czytając dalszą część artykułu!
Jak złożyć doniesienie do prokuratury?
Sprawę możesz zgłosić na kilka sposobów, na przykład udając się do siedziby prokuratury. Przy czym, zgłoszenie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa może być ustne bądź pisemne. W pierwszym przypadku, urzędnik państwowy sporządza protokół. Jeśli chodzi o pismo, możliwe jest przesłanie go pocztą tradycyjną, elektroniczną i faksem. Urzędnicy oddziałów regionalnych są także dostępni pod numerami telefonów, które znajdziesz na stronie internetowej. W linku powinna być zawarta końcówka „gov.pl”.
Składając takie pismo, trzeba liczyć się z tym, że można zostać wezwanym na spotkanie, by uzupełnić jakieś informacje, potrzebne do prowadzenia sprawy. Oczywiście istnieje też opcja anonimowego zgłoszenia sprawy do prokuratury — przez telefon lub na piśmie. Na dokumencie nie składasz więc swojego podpisu, nie podajesz swoich danych.
Zgłaszanie o sprawie tą drogą wiąże się jednocześnie z dłuższym postępowaniem. Anonimowe osoby nie są ponadto informowanie o przebiegu procesu. Nie dowiedzą się, czy w ogóle zostało wszczęte postępowanie czy może je umorzono.
Jak napisać pismo do prokuratury?
W piśmie muszą się w nim znaleźć:
- dane osoby zawiadamiającej o sprawie, razem z adresem do korespondencji i numerem telefonu,
- dane osoby pokrzywdzonej, jeżeli nie jest zawiadamiającą,
- datę, czas i miejsce nastąpienia zdarzenia,
- opis zdarzenia, jak najbardziej szczegółowy,
- koszta poniesione w wyniku szkody,
- wskazanie ewentualnych dowodów,
- wymienienie świadków,
- wskazanie podejrzanych lub sprawcy (jeśli jest znany),
- datę i podpis.
Kiedy można zgłaszać sprawy do prokuratury?
Prokuratorzy pracują o stałych godzinach, bardzo często między 7:00 a 18:00. Najlepiej jest sprawdzić informację o otwarciu prokuratury na jej stronie internetowej. Godziny pracy urzędnika państwowego nie są raczej równoznaczne z czasem przyjmowania interesantów. Zwykle są one specjalnie wydzielone w dniu pracy prokuratora.
Jest jednak alternatywa. Jeżeli chcesz złożyć zawiadomienie o innej porze doby, bez względu na dzień, lepiej będzie udać się bądź zadzwonić na policję. W oddziałach policyjnych zawsze są dostępni funkcjonariusze. Nie zwlekaj więc z prośbą o pomoc i powiadomieniem o ważnym zdarzeniu, które nie może czekać. Ułatwisz też tym samym pracę służbom.
Co można zgłosić do prokuratury?
Masz prawo poinformować organy zajmujące się przestępstwami o wszelkim wykroczeniu przeciwko tobie lub innym osobom. Obowiązkiem jest zawiadomienie o niebezpieczeństwu, grożącemu tobie czy większej grupie ludzi. Jeśli byłeś świadkiem porwania, zabójstwa, kradzieży, skontaktuj się prokuraturą. Warto znać swoje prawa, by dzięki temu lepiej reagować na różne codzienne zdarzenia, takiej jak przemoc w rodzinie, niewłaściwe zachowania względem zwierząt, nękanie, łamanie przepisów BHP, łamanie zasad współżycia społecznego w miejscach publicznych i inne.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana