Udało się sprawnie rozwiązać Twój problem prawny? W końcu zakończyła się przeciągająca się sprawa sądowa? Notariusz profesjonalnie obsłużył transakcję kupna nieruchomości i chcesz go polecić? Jeśli tak było, koniecznie zostaw po sobie komentarz, w którym opiszesz swoje doświadczenie. Innym pomożesz znaleźć godnego zaufania prawnika, a nam – rozwijać bazę przedsiębiorstw. Sprawdź ofertę na po-prawnie.pl!
Jak zarejestrować nowy samochód?
Rejestracja nowego czy używanego samochodu wymaga załatwienia szeregu formalności. Każdy właściciel ma obowiązek przede wszystkim zgłoszenia pojazdu. Należy skompletować dokumenty i udać się z nimi do wybranych urzędów. Z poniższego artykułu dowiesz się, gdzie zarejestrujesz samochód, jaką dokumentację musisz skompletować oraz jaki będzie przybliżony koszt załatwienia sprawy.
W którym urzędzie zarejestrować samochód?
Za niedopełnienie obowiązku rejestracji nowego samochodu grożą wysokie kary. Nic zatem dziwnego, że właściciele chcą zaraz po zakupie pojazdu udać się do odpowiedniego urzędu. Wielu z nich zastanawia się, gdzie konkretnie zarejestrować nowe auto i jaki będzie przybliżony koszt tej usługi.
Niezależnie od tego czy jest to pojazd używany czy fabrycznie nowy, jego właściciel musi złożyć wniosek w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta. Jego rejestracja może potrwać nawet do 30 dni, dlatego w Polsce wydaje się tak zwane tymczasowe dopuszczenie do poruszania się samochodem. Jak informują pracownicy Golemo Kraków, również sprzedawca powinien w ciągu 30 dni zgłosić zbycie auta w odpowiednim urzędzie. Dzięki temu uniknie grzywny, jaką mogą na niego nałożyć władze. Im szybciej załatwi sprawę, tym lepiej.
Koszt rejestracji samochodu w Polsce
Koszt rejestracji samochodu w Polsce jest uzależniony od wielu czynników. Możesz dopełnić wszystkich formalności samodzielnie lub zdecydować się na pomoc pośrednika. Pamiętaj jednak, że w drugim przypadku koszt rejestracji nowego pojazdu będzie wyższy.
Do podstawowych opłat należą między innymi:
tablice rejestracyjne,
dowód rejestracyjny,
pozwolenie czasowe,
nalepka legalizacyjna,
opłaty ewidencyjne.
Nowy właściciel musi liczyć się także z niestandardowymi, dodatkowymi kosztami. Za rejestrację samochodu w Polsce zapłacisz obecnie od 161,50 nawet do 1081,50 zł.
O czym jeszcze trzeba wiedzieć przy rejestracji? Przydatna może okazać się lista dokumentów, jakie musisz skompletować. W większości przypadków są to wniosek o rejestrację samochodu, dokument tożsamości, dowód własności pojazdu, dokumenty rejestracyjne, zaświadczenie z badania technicznego pojazdu, polisa ubezpieczeniowa OC. Kierowcy, którzy zdecydują się na pomoc firmy pośredniczącej, będą musieli dostarczyć też pełnomocnictwo.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana