Udało się sprawnie rozwiązać Twój problem prawny? W końcu zakończyła się przeciągająca się sprawa sądowa? Notariusz profesjonalnie obsłużył transakcję kupna nieruchomości i chcesz go polecić? Jeśli tak było, koniecznie zostaw po sobie komentarz, w którym opiszesz swoje doświadczenie. Innym pomożesz znaleźć godnego zaufania prawnika, a nam – rozwijać bazę przedsiębiorstw. Sprawdź ofertę na po-prawnie.pl!
Jak uzyskać stwierdzenie nabycia spadku?
Sprawy spadkowe na ogół nie są łatwe, gdyż najczęściej dotyczą one bliskich osób. Pomimo to prędzej czy później trzeba się nimi zająć, aby ustalić kto ma prawo do majątku zmarłego. Spadkobiercy mają obecnie dwie możliwości do wyboru jeśli chodzi o uzyskanie stwierdzenia nabycia spadku, przy czym dokonanie tych formalności u notariusza zamiast w sądzie jest o wiele prostszym rozwiązaniem.
Czym jest notarialne stwierdzenie nabycia spadku?
Stwierdzenie nabycia spadku u notariusza polega na sporządzeniu przez niego aktu poświadczenia dziedziczenia. Dokument ten jest potwierdzeniem praw spadkobiercy do majątku spadkodawcy w części przypadającej mu w ramach pozostawionego przez zmarłego testamentu lub w przypadku jego braku określonej przepisami. Bez niego nie może ona wobec tego udowodnić, że dana składowa majątku zmarłego stała się jego własnością, a co za tym idzie, nie może nią w pełni zarządzać. Czynności notarialne, których skutkiem jest sporządzony akt poświadczenia dziedziczenia, mają obecnie taką samą moc jak prawomocne sądowe postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku. W związku z tym są one doskonałą alternatywą na szybsze rozwiązanie spraw spadkowych.
Przeczytaj również: Kiedy warto skorzystać z usług notariusza?
Jakie są warunki sporządzenia notarialnego aktu poświadczenia dziedziczenia?
Osoby zgłaszające się do kancelarii notarialnych takich jak Kancelaria Notarialna Anny Mańka w Gliwicach, aby uzyskać notarialny akt poświadczenia dziedziczenia, muszą przedłożyć przede wszystkim:
Przeczytaj również: Czym jest protest wekslowy?
testament spadkodawcy, o ile został sporządzony,
odpis aktu zgonu spadkodawcy,
odpis własnego aktu urodzenia lub małżeństwa poświadczającego stopień spokrewnienia ze spadkodawcą.
Oprócz tego do sporządzenia notarialnego aktu poświadczenia dziedziczenia obowiązkowo wymagane jest stawiennictwo wszystkich osób, które są spadkobiercami ustawowymi lub testamentowymi.
Przeczytaj również: Czym zajmuje się biuro notarialne?
Jak wygląda sporządzenie notarialnego poświadczenia dziedziczenia?
Sporządzenie notarialnego poświadczenia dziedziczenia wymaga sporządzenia najpierw protokołu dziedziczenia, w którym są złożone zapewnienie spadkowe spadkobierców. Na jego podstawie sporządzany jest natomiast akt poświadczenia dziedziczenia, w którym wskazani zostaną wszystkie spadkobiercy, a także ich wysokość udziałów w spadku. Dokument ten jest także zarejestrowany w Rejestrze Spadkowym.
Podsumowując, uzyskanie stwierdzenia nabycia spadku u notariusza w postaci aktu poświadczenia dziedziczenia to obecnie najprostsza z dróg na załatwienie spraw spadkowych w naszym kraju. Wymaga ona jednak zgodnego stawiennictwa wszystkich spadkobierców w kancelarii notarialnej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana