Udało się sprawnie rozwiązać Twój problem prawny? W końcu zakończyła się przeciągająca się sprawa sądowa? Notariusz profesjonalnie obsłużył transakcję kupna nieruchomości i chcesz go polecić? Jeśli tak było, koniecznie zostaw po sobie komentarz, w którym opiszesz swoje doświadczenie. Innym pomożesz znaleźć godnego zaufania prawnika, a nam – rozwijać bazę przedsiębiorstw. Sprawdź ofertę na po-prawnie.pl!
Jak ustalić podział majątku przy rozwodzie?
Uzyskanie wyroku rozwodowego oznacza definitywne zakończenie związku małżeńskiego. Sytuacja taka rodzi wiele następstw, jeśli chodzi o sytuację prawną byłych współmałżonków. Choć stają się oni dla siebie obcymi ludźmi, to wciąż mogą ich łączyć kwestie własności posiadanych wcześniej dóbr. Dla uregulowania związanych z tym spraw niezbędne będzie zdecydowanie się na dokonanie podziału majątku. Nie zawsze wymaga to jednak postępowania sądowego.
Jak wyglądają kwestie majątkowe przy uzyskiwaniu rozwodu?
Wydanie przez sąd postanowienia o udzieleniu rozwodu oznacza, że przestaje istnieć należący do nich wcześniej majątek wspólny, a wchodzące w jego skład rzeczy zostają współwłasnością byłych małżonków i stają się składnikami ich majątków osobistych. Poszczególne rzeczy będą więc w połowie własnością obu osób, a czynności przekraczające zwykły zarząd nimi np. wynajem wymagają ich porozumienia. Choć nie ma obowiązku dokonywania podziału majątku po rozwodzie, to ze względów praktycznych będzie to korzystne rozwiązanie, ponieważ pozwoli na lepsze zarządzanie posiadanymi dobrami oraz stworzy możliwości ich swobodnej sprzedaży lub innego rozdysponowania.
Przeczytaj również: Na czym polega mediacja i dlaczego warto z niej skorzystać?
Jak można podzielić majątek małżonków po rozwodzie?
Z chwilą uzyskania postanowienia o rozwodzie małżonkowie mogą dokonać podziału majątku na mocy zawartej między sobą umowy albo zdać się w tej mierze na postanowienie sądu. Wybór drogi sądowej oznacza jednak, że majątek zostanie podzielony po połowie, a decyzję o tym, które składniki przypadną konkretnej osobie, podejmuje skład orzekający. Choć w pozwie strona występująca o podział powinna określić swoje preferencje w tym obszarze, nie ma gwarancji, że zyska to aprobatę byłego współmałżonka. W razie braku porozumienia sąd przedstawia własne propozycje np. przekazania poszczególnych składników wskazanemu z małżonków zwykle wraz z obowiązkiem finansowego wyrównania różnicy drugiej stronie. Jeżeli byli małżonkowie nie wyrażają na to zgody, składniki majątku mogą zostać sprzedane przez komornika sądowego, a uzyskana kwota podzielona.
Przeczytaj również: Mediacja w postępowaniu cywilnym i gospodarczym
Pomocy przy polubownym ustaleniu warunków rozwodu można szukać w firmie Mediacje Hermann, które specjalizuje się w wypracowywaniu wspólnego stanowiska bez konieczności prowadzenia długotrwałych i kosztownych sporów sądowych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana