Udało się sprawnie rozwiązać Twój problem prawny? W końcu zakończyła się przeciągająca się sprawa sądowa? Notariusz profesjonalnie obsłużył transakcję kupna nieruchomości i chcesz go polecić? Jeśli tak było, koniecznie zostaw po sobie komentarz, w którym opiszesz swoje doświadczenie. Innym pomożesz znaleźć godnego zaufania prawnika, a nam – rozwijać bazę przedsiębiorstw. Sprawdź ofertę na po-prawnie.pl!
Jak skutecznie odrzucić spadek w imieniu małoletniego dziecka?
Odrzucenie spadku, w którego skład wchodzą długi, jest dla wielu osób koniecznością. Osoby pełnoletnie mogą odrzucić spadek składając stosowne oświadczenie przed sądem lub notariuszem. Sytuacja jest bardziej skomplikowana wówczas, gdy spadkobiercą jest dziecko poniżej 18 roku życia. Jak skutecznie odrzucić spadek w imieniu małoletniego?
Dlaczego niektórzy spadkobiercy odrzucają spadek?
Jeśli osoba zmarła pozostawiła po sobie długi, przyjęcie spadku jest dużym problemem dla spadkobierców, w związku z czym niektórzy spadkobiercy odrzucają spadek. Dla spadków otwartych po dniu 18 października 2015 r. brak oświadczenia spadkobiercy o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku w terminie sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania jest jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza, zaś dla spadków otwartych przed dniem 18 października 2015 r. – z prostym przyjęciem spadku.
Proste przyjęcie spadku oznacza dziedziczenie nie tylko majątku spadkodawcy, lecz także potencjalnych zaległości finansowych.
Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza oznacza ograniczenie odpowiedzialności spadkobiercy za długi spadkowe do wysokości otrzymanego majątku. Spadkobierca, który spadek odrzucił, zostaje wyłączony od dziedziczenia, tak jakby nie dożył otwarcia spadku. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia spadku przez spadkobiercę dochodzą do dziedziczenia jego zstępni (w tym także małoletnie dzieci), zwiększeniu ulegają udziały spadkowe pozostałych spadkobierców lub dziedziczą spadkobiercy powołani z ustawy w dalszej kolejności. W związku z powyższym konieczne będzie odrzucenie spadku także w imieniu małoletnich dzieci.
O czym należy pamiętać odrzucając spadek w imieniu dziecka?
Przed przystąpieniem do czynności prawnych związanych z odrzuceniem spadku przez osobę niepełnoletnią warto zapoznać się z przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Zgodnie z w/w przepisami złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku przez rodziców lub opiekunów prawnych w imieniu małoletniego wymaga uprzedniej zgody sądu opiekuńczego. Wniosek o wyrażenie zgody na odrzucenie spadku w imieniu małoletniego dziecka składa się w sądzie opiekuńczym właściwym dla miejsca zamieszkania małoletniego, a w braku miejsca zamieszkania - dla miejsca jego pobytu.
Najważniejsze jest dotrzymanie terminu 6 miesięcy, liczonego od dnia złożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku przez rodzica. Rodzic lub opiekun może jednocześnie uwzględnić we wniosku kilkoro dzieci. W takim przypadku uiszcza jedną opłatę sądową. Wśród danych, jakie Kancelaria Radcy Prawnego Aliny Sarackiej radzi przygotować swoim klientom, są dokładne dane rodziców lub opiekunów oraz dane dziecka, a także dokumenty potwierdzające odrzucenie przez nich spadku, akt zgonu spadkodawcy i akt urodzenia dziecka.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana