Udało się sprawnie rozwiązać Twój problem prawny? W końcu zakończyła się przeciągająca się sprawa sądowa? Notariusz profesjonalnie obsłużył transakcję kupna nieruchomości i chcesz go polecić? Jeśli tak było, koniecznie zostaw po sobie komentarz, w którym opiszesz swoje doświadczenie. Innym pomożesz znaleźć godnego zaufania prawnika, a nam – rozwijać bazę przedsiębiorstw. Sprawdź ofertę na po-prawnie.pl!
Jak przygotować firmę do fuzji?
Prowadzenie biznesu wiąże się z dążeniem do rozwoju przedsiębiorstwa i zdobywaniem nowych rynków oraz zwiększaniem możliwości produkcyjnych lub zdolności do świadczenia usług. Sposobem na podniesienie potencjału jest łączenie się z innymi podmiotami, co może się odbywać zarówno przez przejęcia, jak i fuzje. Choć w obu przypadkach dochodzi do wzmocnienia pozycji, to mechanizm fuzji jest nastawiony na uzyskanie efektu synergii.
Na czym polega fuzja?
Proces wzmacniania pozycji przedsiębiorstwa może się wiązać z pozyskaniem nowej technologii stosowanej przez inną firmę, przejęcie pracowników jej poszczególnych działów czy portfolio produktów i usług. Z prawnego punktu widzenia fuzja firm oznacza dwa możliwe rozwiązania. Pierwsze z nich łączy się z faktem, że jedna z firm przejmuje aktywa i pasywa drugiej, włączając ją do swej struktury w sposób, który przyniesie najwięcej korzyści. Proces ten prowadzi do zakończenia jej bytu prawnego, a jej następcą staje się firma przejmująca. Druga opcja oznacza powstanie nowej firmy, a przedsiębiorstwa dotychczas istniejące kończą swoją działalność, przekazując uprzednio swoje prawa i zobowiązania następcy prawnemu, czyli powołanemu do istnienia podmiotowi.
Przeczytaj również: Odpowiedzialność banków w kontekście pozwów związanych z WIBOR
Jakie firmy mogą wziąć udział w fuzji?
Fuzja może dotyczyć zarówno spółek kapitałowych, a więc spółek z o.o. lub spółek akcyjnych, jak i spółek osobowych – partnerskich, jawnych lub komandytowych. Podmiot, który powstanie po dokonaniu fuzji, musi jednak być spółką kapitałową. Wraz z przejęciem praw i obowiązków firm przystępujących do fuzji, nowa spółka staje się właścicielem majątku oraz pracodawcą osób zatrudnionych w dotychczas działających podmiotach. W zależności od sytuacji elementem przygotowania do fuzji będzie więc wcześniejsze przekształcenie spółek do formy, która ułatwi cały proces np. w zakresie objęcia udziałów w nowym przedsiębiorstwie lub otrzymania odpowiedniej liczby jego akcji. Poza kwestiami ściśle ekonomicznymi w procesie fuzji ważne będzie także oszacowanie istniejących ryzyk prawnych. Jeśli chodzi o aspekty formalne, istotne okażą się takie obszary jak choćby fakt posiadania ziemi rolnej, własność nieruchomości w przypadku podmiotów spoza EOG, czy przepisy dotyczące koncentracji.
Przeczytaj również: Co jeśli druga strona nie zgadza się na rozwód?
Pomyślne przeprowadzenie procesu fuzji wymaga odpowiedniego wsparcia prawnego. Pomoc w tym zakresie można uzyskać, korzystając z usług Kancelarii Radców Prawnych CGH, która specjalizuje w sprawach z zakresu handlowego, w tym w przejęciach, przekształcaniu oraz łączeniu spółek, a ponadto w postępowaniach likwidacyjnych. Poza obsługą prawną firm kancelaria oferuje też prowadzenie spraw z obszaru prawa cywilnego.
Przeczytaj również: Na czym polega i jak wygląda rozprawa frankowa?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana