Udało się sprawnie rozwiązać Twój problem prawny? W końcu zakończyła się przeciągająca się sprawa sądowa? Notariusz profesjonalnie obsłużył transakcję kupna nieruchomości i chcesz go polecić? Jeśli tak było, koniecznie zostaw po sobie komentarz, w którym opiszesz swoje doświadczenie. Innym pomożesz znaleźć godnego zaufania prawnika, a nam – rozwijać bazę przedsiębiorstw. Sprawdź ofertę na po-prawnie.pl!
Jak dowieść, że odszkodowanie za szkodę górniczą zostało zaniżone?
Na obszarach, na których działają kopalnie, często dochodzi do powstania szkód górniczych – nie tylko na budynkach, ale również gruntach i plonach. Niestety równie często przedsiębiorstwa górnicze proponują znacznie zaniżone w stosunku do rynkowych kosztów naprawy odszkodowania. Jak dowieść, że odszkodowanie za szkodę górniczą zostało zaniżone? Przedstawiamy sprawdzone rozwiązania.
Właściwa wycena szkód górniczych
Sposób postępowania w przypadku wystąpienia szkody górniczej jest ściśle określony przepisami. W pierwszej kolejności niezbędne jest podjęcie próby polubownego rozwiązania sporu. W treści ugody znajdziemy m.in. sposoby naprawy szkody, a także związane z tym koszty. Warto zweryfikować, czy przedstawione przez zakład górniczy rozwiązania technologiczne zmierzają do przywrócenia stanu poprzedniego, a także, czy proponowana kwota wystarczy na przeprowadzenie prac remontowych według obecnie obowiązujących cen.
Jeżeli nie jesteśmy ekspertami, samodzielnie będzie nam trudno dokonać właściwej wyceny. Niekiedy bowiem nie wszystkie uszkodzenia spowodowane ruchem górniczym są widoczne na pierwszy rzut oka, a tym samym zaproponowana przez kopalnię naprawa może być nietrwała. Dlatego najlepiej skorzystać z pomocy doświadczonej kancelarii zajmującej się naprawą szkód górniczych, np. firmy „Kompensata” z Rudy Śląskiej. Wsparcie rzeczoznawców, prawników, geologów i ekspertów budowlanych jest nieocenione również na późniejszym etapie postępowania na drodze sądowej.
Najważniejsze są dowody
W sytuacji, kiedy sprawa trafi na wokandę, otrzymamy operat szacunkowy wykonany przez biegłego powołanego przez sąd. Może się jednak zdarzyć, że wartość szkód zostanie niedoszacowana lub nie zostaną uwzględnione wszystkie jej elementy. Zwróćmy także uwagę, jaką metodą zostały dokonane obliczenia oraz czy w operacie znajdują się uzasadnienia zastosowania sposobu wyceny, przyjętych parametrów i współczynników. Jeśli znajdziemy w operacie szacunkowym nieścisłości, będziemy mogli zwrócić się do sądu z żądaniem powtórnego przeliczenia szkody.
Bardzo ważne przy udowadnianiu, że odszkodowanie za szkodę górniczą zostało zaniżone, są dowody. Najlepiej, jeśli będą one obejmowały ekspertyzę budowlaną sporządzoną przez rzeczoznawcę po dokonaniu oględzin. Opinia biegłego ma bowiem bardzo duże znaczenie w sprawie i tylko obiektywna argumentacja może spowodować, że sąd wyda postanowienie o sporządzenie opinii uzupełniającej przez tego samego lub innego biegłego, która będzie mogła wpłynąć na ponowne rozpatrzenie sprawy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana