Udało się sprawnie rozwiązać Twój problem prawny? W końcu zakończyła się przeciągająca się sprawa sądowa? Notariusz profesjonalnie obsłużył transakcję kupna nieruchomości i chcesz go polecić? Jeśli tak było, koniecznie zostaw po sobie komentarz, w którym opiszesz swoje doświadczenie. Innym pomożesz znaleźć godnego zaufania prawnika, a nam – rozwijać bazę przedsiębiorstw. Sprawdź ofertę na po-prawnie.pl!
Ile wynosi podatek od spadków i darowizn?
Podatek od spadków i darowizn to obowiązek finansowy, który spoczywa na obdarowanym lub spadkobiercy w przypadku otrzymania majątku w formie darowizny czy spadku. W Polsce, obowiązek ten regulowany jest przez przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn. Stawki tego podatku zależne są od wartości otrzymywanych rzeczy oraz stopnia pokrewieństwa między darczyńcą a obdarowanym. W artykule omówimy szczegółowo stawki podatku od spadków i darowizn oraz jakie wyjątki przewidują przepisy.
Jakie są stawki podatku od spadków i darowizn?
Podatek od spadków i darowizn oblicza się według trzech grup podatkowych, które różnią się stopniem pokrewieństwa między obdarowanym a darczyńcą (lub zmarłym, w przypadku spadku). Grupy podatkowe rozróżnia się na następujący sposób:
Przeczytaj również: Czym różni się spadek od zachowku?
grupa I - obejmuje najbliższą rodzinę, tj. małżonka, zstępnych (dzieci, wnuki), wstępnych (rodziców, dziadków), pasierbów, zięciów, synowe oraz rodzeństwo,
grupa II - w skład tej grupy wchodzą zstępni wstępnych, rodzeństwo rodziców, małżonków rodzeństwa oraz dalszych krewnych,
grupa III - wszyscy pozostali obdarowani niespokrewnieni z darczyńcą (np. znajomi, sąsiedzi).
Aktualne stawki podatku od spadków i darowizn
W zależności od grupy podatkowej, różne są stawki podatku od spadków i darowizn. Mogą one wynosić od 0% do nawet 20%. Ustalane są one natomiast nie tylko na podstawie stopnia pokrewieństwa między obdarowanym a darczyńcą (lub zmarłym, w przypadku spadku), ale także wartości uzyskanego spadku lub darowizny, którą określić może pomóc specjalista, taki jak Rzeczoznawca Majątkowy Marek Kawka z Lubasza.
Przeczytaj również: Jak przebiega postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku?
Zwolnienia i ulgi w podatku od spadków i darowizn
Istnieje szereg przypadków, w których obdarowany może być zwolniony z podatku od spadków i darowizn lub skorzystać z ulgi. Przepisy przewidują bowiem m.in.:
zwolnienie dla grupy I - jeśli wartość otrzymanego majątku nie przekracza 11 128 zł,
zwolnienie dla nabywcy majątku przedsiębiorcy w przypadku utrzymania ciągłości prowadzenia działalności gospodarczej przez co najmniej 5 lat,
zwolnienie dla nabywcy nieruchomości lub praw majątkowych stanowiących przedmiot działalności gospodarczej, jeśli utrzyma je przez co najmniej 5 lat,
zwolnienie dla osób niepełnosprawnych, jeśli wartość otrzymanego majątku jest spożytkowana na cele rehabilitacyjne, lecznicze lub edukacyjne.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana