Udało się sprawnie rozwiązać Twój problem prawny? W końcu zakończyła się przeciągająca się sprawa sądowa? Notariusz profesjonalnie obsłużył transakcję kupna nieruchomości i chcesz go polecić? Jeśli tak było, koniecznie zostaw po sobie komentarz, w którym opiszesz swoje doświadczenie. Innym pomożesz znaleźć godnego zaufania prawnika, a nam – rozwijać bazę przedsiębiorstw. Sprawdź ofertę na po-prawnie.pl!
Ile kosztuje wynajęcie adwokata w sprawie rozwodowej?
Sprawa rozwodowa to konieczność poświecenia czasu, ale również opłaty związane z formalnościami. Składa się na nie wiele czynników, a jednym z głównych jest wynagrodzenie dla adwokata, który reprezentuje stronę w sądzie. Korzystanie z jego usług przy rozwodzie bywa ważne, zwłaszcza jeżeli chce się w miarę szybko przeprowadzić sprawę. Ile kosztuje taka usługa? Sprawdź, co warto wiedzieć.
Podstawowe opłaty sądowe przy rozwodzie
Złożenie pozwu o rozwód w sądzie to pierwsze wydatki, które wynoszą 600 złotych. Warto jednak pamiętać, że jest to początkowa kwota, która wraz z rozwojem sprawy rozwodowej może ulec zmianom. Specjaliści z takich placówek, jak Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych, podkreślają, że do tej kwoty należy doliczyć inne opłaty w sytuacji, w której dochodzi do podziału majątku. Jeżeli jest on rozstrzygany za porozumieniem obu stron, należy doliczyć 300 złotych. Jeżeli jednak pojawia się spór między małżonkami, to sąd wówczas zainkasuje dodatkowe 1000 złotych. W niektórych przypadkach mogą dojść także opłaty, które dotyczą między innymi:
Przeczytaj również: Czym jest służebność drogi koniecznej, przesyłu oraz zasiedzenia?
- zabezpieczenia roszczeń np. związanych z kontaktem z dziećmi,
- zmianą zabezpieczeń alimentów.
Dodatkowe koszty rozwodowe
Lista wydatków związanych z rozwodem bywa długa. Do rachunku konieczne będzie doliczenie również usługi:
- biegłych sądowych,
- postępowania mediacyjnego,
- kuratora rodzinnego,
- prawnika.
Opinia Opiniodawczego Zespołu Sądowych Specjalistów, czyli OZSS to koszt od 500 do nawet 1000 złotych. Jest ona konieczna w sytuacji, kiedy małżeństwo, które się rozwodzi, ma pod swoją opieką małoletnie dzieci.
Przeczytaj również: Dozór elektroniczny - czym jest i kto może z niego skorzystać?
Koszty związane z postępowaniem mediacyjnym to wydatek konieczny w sytuacji, kiedy obie strony mają problemy z porozumieniem się. Mediator wynajmowany jest na konkretną liczbę spotkań, gdzie pierwsze kosztuje około 150 zł, a każde kolejne o 100 więcej, do maksymalnie 450 zł.
Przeczytaj również: Na czym polega mediacja i dlaczego warto z niej skorzystać?
Bardzo często podczas spraw rozwodowych sąd decyduje się na skorzystanie z kuratora rodzinnego. Jego zadaniem jest zebranie wywiadu środowiskowego, który ma na celu sprawdzenie, w jakich warunkach przebywa dziecko i jaka atmosfera panuje w rodzinie. Koszty specjalisty z tego zakresu zazwyczaj zamykają się w 100 złotych.
Koszt prowadzenia sprawy rozwodowej przez prawnika
Zdarza się, że największym wydatkiem w postępowaniu rozwodowym, są koszty związane z wynajęciem prawnika. Zależnie od zawiłości sprawy oraz czasu trwania postępowania koszty te zaczynaj się od około 1500 złotych. Mogą sięgać natomiast nawet 8 tysięcy – głównie przy bardzo skomplikowanych rozwodach.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana