Udało się sprawnie rozwiązać Twój problem prawny? W końcu zakończyła się przeciągająca się sprawa sądowa? Notariusz profesjonalnie obsłużył transakcję kupna nieruchomości i chcesz go polecić? Jeśli tak było, koniecznie zostaw po sobie komentarz, w którym opiszesz swoje doświadczenie. Innym pomożesz znaleźć godnego zaufania prawnika, a nam – rozwijać bazę przedsiębiorstw. Sprawdź ofertę na po-prawnie.pl!
Czym różni się spadek od zachowku?
Śmierć bliskiej osoby wiąże się nie tylko ze smutkiem i żałobą, ale także wieloma kwestiami formalnymi związanymi między innymi z majątkiem zmarłego. W ich przypadku warto natomiast dokładnie znać dwa pojęcia, jakimi jest spadek i zachowek. Dlatego też omawiamy oba z nich oraz wskazujemy najważniejsze różnice między nimi.
Czym jest spadek?
Spadek określa się jako ogół praw oraz obowiązków majątkowych, które przysługują spadkodawcy w momencie jego śmierci. Może być on więc zarówno majątkiem, jak i długami, które są zbywalne i przechodzą na spadkobierców wskazanych przez zmarłego w testamencie lub jeśli go nie ma, dziedziczących po nim w kolejności zgodnej z prawem spadkowym. Istotną kwestią w przypadku spadku jest natomiast to, że może go przejąć nawet osoba niespokrewniona lub wyłącznie jeden członek rodziny, jeśli taka wola została przedstawiona przez zmarłego w sporządzonym za jego życia testamencie. Kwestia ta w wielu przypadkach prowadzi do poczucia niesprawiedliwości wśród rodziny. Może ona jednak skorzystać z uprawnienia, jakim jest zachowek.
Przeczytaj również: Jakie są zalety pomocy prawnej online?
Czym jest zachowek?
Zachowek jest uprawnieniem, które przysługuje najbliższej rodzinie zmarłego mające na celu jej ochronę przed rozporządzeniem majątku z pokrzywdzeniem najbliższych spadkobierców. Prawo do zachowku w wysokości połowy wartości całego udziału spadkowego, który by im przysługiwał ustawowo w przypadku braku testamentu, mają więc wyłącznie:
Przeczytaj również: Jak dobrze przygotować się do sprawy o alimenty?
zstępni zmarłego, czyli jego dzieci, wnuki i prawnuki,
małżonek zmarłego,
rodzice zmarłego.
Kwestie związane z uzyskaniem zachowku są jednak często bardzo skomplikowane, zwłaszcza jeśli występuje wielu spadkobierców. Dlatego też w jego przypadku warto skorzystać z pomocy adwokata od spraw spadkowych, którego usługi w Częstochowie oferuje na przykład Kancelaria prawna Małgorzaty Modłasiak. Będzie on w stanie nie tylko doradzić odpowiednie rozwiązanie, ale także we właściwy sposób przeprowadzić postępowanie, które zakończy się wypłatą zachowku.
Przeczytaj również: Kiedy warto zgłosić się do adwokata w sprawie prawa karnego?
Podsumowując, podstawową różnicą między spadkiem a zachowkiem jest to, komu on przysługuje. Spadkobiercą może zostać bowiem niemal każdy, o wypłatę zachowku może natomiast wystąpić wyłącznie najbliższa rodzina zmarłego. Dodatkowo spadek może obejmować całość majątku, natomiast zachowek wyłącznie jego określoną część.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana