Udało się sprawnie rozwiązać Twój problem prawny? W końcu zakończyła się przeciągająca się sprawa sądowa? Notariusz profesjonalnie obsłużył transakcję kupna nieruchomości i chcesz go polecić? Jeśli tak było, koniecznie zostaw po sobie komentarz, w którym opiszesz swoje doświadczenie. Innym pomożesz znaleźć godnego zaufania prawnika, a nam – rozwijać bazę przedsiębiorstw. Sprawdź ofertę na po-prawnie.pl!
Czym jest zachowek i komu przysługuje?
Pominięcie w testamencie lub wyjątkowo niesprawiedliwy podział majątku bywają bardzo przykre i stresujące. Jednak istnieje możliwość na uzyskanie części należności ze spadku na mocy prawa i zachowku. Czym jest takie świadczenie, co zrobić, aby uzyskać należną część bez długiego i żmudnego procesu?
Czym jest zachowek?
Zachowek jest udziałem w spadku, który przysługuje zarówno małżonkowi, jak i zstępnym oraz rodzicom spadkodawcy, którzy zostali pominięci w sporządzonym testamencie. Osoby te mają prawo do spadku po zmarłym dzięki obowiązującej w Polsce ustawie. Niekiedy zdarza się, że na mocy pozostawionego testamentu najbliżsi zostają pominięci, a całość majątku zapisana zostaje np. jednej osobie. Wówczas pokrzywdzona strona lub osoby mogą starać się, jak zauważa adwokat Andrzej Babilas, o przyznanie części dóbr, lub majątku właśnie w formie zachowku.
Przeczytaj również: Jak dobrze przygotować się do sprawy o alimenty?
Czy prawo do otrzymania zachowku ma każda uprawniona osoba pominięta w testamencie?
Chociaż zgodnie z prawem rodzice zmarłego, małżonek czy dzieci mają prawo dziedziczenia na mocy testamentu, bywają przez niego pominięci, często celowo. Wówczas przysługuje im zachowek, który zazwyczaj obliczany jest proporcjonalnie do przysługującego udziału w odniesieniu do wielkości całego spadku. Jednak nie w każdym przypadku wyliczona na tej podstawie kwota, będzie rzeczywiście wypłacona w całości.
Przeczytaj również: Kiedy warto zgłosić się do adwokata w sprawie prawa karnego?
Zachowek zazwyczaj pomniejszany jest o niektóre darowizny otrzymane od zmarłego jeszcze za jego życia, czy wartość innych zapisów lub udziałów, których wycena niejednokrotnie pokrywa roszczenie związane z zachowkiem.
Przeczytaj również: Jakie są zalety pomocy prawnej online?
Jak uzyskać zachowek?
Kwestie spadkowe bywają procedurami dość skomplikowanymi. Towarzyszą im silne emocje, stres i nieobiektywne podejście do sprawy w związku z zaangażowaniem w nią osób nam bliskich. Najlepszym krokiem w tym przypadku będzie profesjonalna pomoc i działania, które podejmie adwokat do spraw rodzinnych. To gwarancja właściwego i indywidualnego podejścia do danej sprawy z uwzględnieniem najmniejszych szczegółów. Dzięki prowadzeniu działań przez specjalistę szanse na otrzymanie należytego zachowku są znacznie większe, a jego wysokość okaże się odpowiednio wysoka i sprawiedliwa. Adwokat zadba o skompletowanie i właściwą formę niezbędnej dokumentacji w sprawie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana