Udało się sprawnie rozwiązać Twój problem prawny? W końcu zakończyła się przeciągająca się sprawa sądowa? Notariusz profesjonalnie obsłużył transakcję kupna nieruchomości i chcesz go polecić? Jeśli tak było, koniecznie zostaw po sobie komentarz, w którym opiszesz swoje doświadczenie. Innym pomożesz znaleźć godnego zaufania prawnika, a nam – rozwijać bazę przedsiębiorstw. Sprawdź ofertę na po-prawnie.pl!
Czym jest zachowek i czy można się o niego ubiegać po odrzuceniu spadku?
Zachowek to bardzo ważne uprawnienie, umożliwiające pozwolenie na zdobycie części mienia spadkodawcy. Możliwość żądania zachowku jest uzależniona od tego, czy dana osoba jest potencjalnym spadkobiercą. Jeśli odrzuciła ona spadek, pozbawiła się jednocześnie prawa do zachowku. To nie znaczy, że szansa na zachowek zostanie zaprzepaszczona. Prawo do zachowku przechodzi wtedy na dzieci.
Zachowek – czym jest?
Zachowek wiąże się z prawem spadkowym. To specjalne uprawnienia do uczestnictwa w części wartości mienia spadkodawcy. Może ono przybrać postać żądania wtedy, gdy nie można uzyskać od spadkodawcy powołania do dziedziczenia, ewentualnie w sytuacji przysporzenia majątkowego o wystarczającej wysokości.
Warto pamiętać, że spadkodawca może dokonać na rzecz spadkobiercy rozporządzenia w postaci darowizny lub zapisu w testamencie. Wysokość zachowku nie jest stała. Wartość zależy od wielu czynników. Wysokość zachowku nie ma przez długi czas ostatecznej wielkości – ów fakt wynika z pojawiających się trudności w określeniu składu i wartości majątku spadkowego, a także zakresu długów spadkowych.
Kompleksowych porad prawnych w zakresie prawa spadkowego udziela Kancelaria prawna radcy prawnego Magdaleny Rząp z Działdowa. Prawnicy z tej kancelarii reprezentują klientów w sądzie w sprawach o zachowek i pomagają w dochodzeniu należności z tytułu zachowku.
Odrzucenie spadku a zachowek
Odrzucenie spadku może mieć bezpośredni wpływ na zachowek (możliwość jego żądania, wysokość, zobowiązanie do zapłaty). Do zachowku nie są uprawnione osoby wydziedziczone przez spadkodawcę, a także osoby, które odrzuciły spadek. Jeśli potencjalni spadkobiercy zostały uznane przez sąd za niegodne dziedziczenia. Jeżeli wydziedziczenie, niegodność lub odrzucenie spadku jest związane ze zstępnymi spadkodawcy, zachowek należy się ich zstępnym.
Kto jeszcze nie jest uprawniony do zachowku?
Wiadomo już, że do zachowku nie są uprawnione osoby, które zrzekły się dziedziczenia, zostały uznane za niegodne dziedziczenia lub odrzuciły spadek. To jednak nie wszystko. Nie są do niego również uprawnione osoby wydziedziczone czy małżonek lub małżonka, pozostający w separacji. Osoby, które zrzekły się samego prawa do zachowku, również nie mają prawa do niego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana