Udało się sprawnie rozwiązać Twój problem prawny? W końcu zakończyła się przeciągająca się sprawa sądowa? Notariusz profesjonalnie obsłużył transakcję kupna nieruchomości i chcesz go polecić? Jeśli tak było, koniecznie zostaw po sobie komentarz, w którym opiszesz swoje doświadczenie. Innym pomożesz znaleźć godnego zaufania prawnika, a nam – rozwijać bazę przedsiębiorstw. Sprawdź ofertę na po-prawnie.pl!
Czym jest wyrok w zawieszeniu i jakie są jego konsekwencje?
Podstawowymi celami kar orzekanych przez sądy jest ograniczenie prawdopodobieństwa, iż sprawca w przyszłości dopuści się podobnych czynów. Skład orzekający może jednak uznać, że wykonanie wyroku pozbawienia wolności, choć jest on słuszny z uwagi na wagę popełnionego przestępstwa, nie odniesie należytego skutku prewencyjnego, a lepsze efekty przyniesie jego zawieszenie. Taka decyzja zależy jednak od tego, jak sąd ocenia konkretną sytuację.
Zawieszenie wykonywania wyroku – co to znaczy?
Możliwość zawieszenia kary wiąże się z wyznaczeniem skazanemu okresu próby, mającego na celu zagwarantowanie, że nie dopuści się on ponownie czynu zabronionego. Zgodnie z obowiązującymi przepisami możliwość ta pojawia się wówczas, gdy przestępstwo jest zagrożone karą pozbawienia wolności do roku. Sprawca nie może być jednak wcześniej skazany na karę pozbawienia wolności, także, jeżeli została ona zawieszona, o ile przestępstwo nie uległo zatarciu. O orzeczenie kary w zawieszeniu może wnioskować reprezentujący oskarżonego obrońca w sprawie karnej. Sąd podejmując decyzję o zawieszeniu kary, bierze pod uwagę m.in. specyfikę popełnionego czynu zabronionego, a ponadto postawę sprawcy w czasie procesu – np. wyrażenie skruchy oraz jego wcześniejszy sposób życia i ciążące na nim zobowiązania, choćby fakt utrzymywania rodziny. Wyrok wydany przez sąd może zawiesić wykonanie kary na czas nie dłuższy niż 3 lata, a dla młodocianych oraz tych, którzy użyli przemocy wobec osób, które z nimi współzamieszkiwały do 5 lat.
Przeczytaj również: Czym jest służebność drogi koniecznej, przesyłu oraz zasiedzenia?
Czas próby i odwieszenie wyroku
Podczas wyznaczonego przez sąd okresu próby skazany może zostać oddany pod dozór kuratora albo osoby lub instytucji zajmującej się działalnością resocjalizacyjno-wychowawczą. Będzie to oznaczało zbieranie informacji na temat skazanego w ramach wywiadu środowiskowego i rozmów z zainteresowanym, a także kontroli działań, które podejmuje, w tym realizacji obowiązków nałożonych w ramach wydanego wyroku. W grę mogą wchodzić m.in. przeproszenie pokrzywdzonego.
Przeczytaj również: Na czym polega mediacja i dlaczego warto z niej skorzystać?
Warto pamiętać, że kara pozbawienia wolności zostanie odwieszona w razie umyślnego popełnienia przestępstwa zbliżonego do tego, za jakie został skazany albo dopuścił się użycia przemocy lub bezprawnej groźby wobec wspólnie zamieszkującej osoby najbliższej, jak również osoby małoletniej. Do odwieszenia kary może też dojść, jeśli skazany rażąco naruszy porządek prawny, popełniając inne przestępstwo lub nie realizując nałożonych obowiązków.
Przeczytaj również: Jaka jest rola adwokata w sprawach o odszkodowanie?
Pomoc oskarżonym, skazanym, a także pokrzywdzonym może zapewnić doświadczony i specjalizujący się w prawie karnym adwokat. Dobrym wyborem okaże się Kancelaria Adwokacka Mikołaja Przytulskiego, zajmująca się także m.in. prawem cywilnym oraz sprawami z zakresu prawa rodzinnego i gospodarczego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana