Udało się sprawnie rozwiązać Twój problem prawny? W końcu zakończyła się przeciągająca się sprawa sądowa? Notariusz profesjonalnie obsłużył transakcję kupna nieruchomości i chcesz go polecić? Jeśli tak było, koniecznie zostaw po sobie komentarz, w którym opiszesz swoje doświadczenie. Innym pomożesz znaleźć godnego zaufania prawnika, a nam – rozwijać bazę przedsiębiorstw. Sprawdź ofertę na po-prawnie.pl!
Czym jest upadłość konsumencka?
Różne okoliczności życiowe mogą sprawić, że zaciągnięte przez osobę fizyczną zobowiązania nie tylko przekroczą możliwość ich spłaty, ale również dodatkowo nie będą znajdowały pokrycia w posiadanym przez nią majątku. Wyjściem z kłopotów tego rodzaju może się okazać skorzystanie z instytucji upadłości konsumenckiej, która pozwala na uwolnienie się od presji wierzycieli, a z czasem daje możliwość uporządkowania swych spraw i odzyskania płynności finansowej.
Upadłość konsumencka – co to takiego?
Uzyskanie postanowienia o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej daje możliwość osiągnięcia skutecznej ochrony przed wierzycielami za sprawą oddalenia ryzyka przeprowadzenia egzekucji komorniczych. Z takiej opcji można skorzystać wówczas, gdy opóźnienia w spłacie zobowiązań wynoszą co najmniej trzy miesiące, a osoba nimi obarczona nie jest w stanie utrzymywać siebie ani swej rodziny, a jednocześnie utraciła zdolność do regulowania należności z tytułu kredytów, pożyczek, jak również płacenia rachunków. Dzięki decyzji sądu dłużnik otrzymuje szansę na uregulowanie sytuacji finansowej, a z czasem może ponownie „stanąć na nogi”.
Przeczytaj również: Co jeśli druga strona nie zgadza się na rozwód?
Co wiąże się z procesem upadłości?
Osoba, która korzysta z możliwości ogłoszenia upadłości konsumenckiej, może uzyskać pomoc w spłacie swoich zobowiązań, a częściowo też na ich umorzenie. Niekiedy sąd może podjąć decyzję o umorzeniu ich w całości, zależy to jednak od okoliczności sprawy. Rozpoczęcie całego procesu oznacza jednak również konieczność scedowania kontroli nad posiadanym majątkiem powołanemu przez sąd syndykowi. Majątek będzie sprzedany, a uzyskane środki rozdzielone między wierzycieli. Zainteresowany otrzymuje jednak też ich część, która musi zostać przeznaczona na pokrywanie kosztów najmu przez od roku do dwóch lat.
Przeczytaj również: Odpowiedzialność banków w kontekście pozwów związanych z WIBOR
Jak wygląda upadłość konsumencka?
Po ogłoszeniu upadłości zainteresowany ma obowiązek przestrzegania ustalonego planu spłaty długów z części swych dochodów. Spłaty trwają od roku do trzech lat, a przy rozmyślnym doprowadzeniu do upadłości nawet do 7 lat. Reszta długów zostaje decyzją sądu umorzona. Ponowna upadłość jest możliwa dopiero po 10 latach. Pomoc prawną w sprawach upadłościowych można uzyskać w Kancelarii Radcy Prawnego Karoliny Grześkowiak-Szten. Zajmuje się ona również upadłością podmiotów gospodarczych.
Przeczytaj również: Dozór elektroniczny - czym jest i kto może z niego skorzystać?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana