Udało się sprawnie rozwiązać Twój problem prawny? W końcu zakończyła się przeciągająca się sprawa sądowa? Notariusz profesjonalnie obsłużył transakcję kupna nieruchomości i chcesz go polecić? Jeśli tak było, koniecznie zostaw po sobie komentarz, w którym opiszesz swoje doświadczenie. Innym pomożesz znaleźć godnego zaufania prawnika, a nam – rozwijać bazę przedsiębiorstw. Sprawdź ofertę na po-prawnie.pl!
Czym jest taksa notarialna? Wszystko o opłatach notarialnych
Akt notarialny to dokument niezbędny przy różnego rodzaju transakcjach, szczególnie tych dotyczących np. sprzedaży lub zakupu nieruchomości. Jest on przygotowywany przez notariusza, który ma do tego uprawnienia. Przy sporządzaniu dokumentu inkasuje on taksę notarialną. Czym dokładnie jest ta opłata i ile wynosi? Czy istnieją specjalne zasady jej obliczania? Podpowiadamy.
Czym jest taksa notarialna?
Taksą notarialną określa się kwotę, jaką należy zapłacić notariuszowi za wykonanie pewnego działania. Stawki są wiążące na terenie całego kraju, dlatego warto wcześniej zapoznać się z informacjami na ten temat, aby dokładnie przygotować się na taki wydatek. Taksa notarialna jest regulowana przez rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości. Podane w dokumencie kwoty dotyczą jednak maksymalne limitu, jakiego można spodziewać się za przygotowany przez notariusza dokument. W praktyce oznacza to, że urzędnik nie może zażądać od swojego klienta większej stawki niż ta określona w rozporządzeniu. Ustalenie ostatecznej kwoty, nieprzekraczającej maksymalnej wartości, zależy jednak od samego specjalisty. To on wycenia:
Przeczytaj również: Co zawiera akt notarialny?
własną pracę,
rodzaj oraz dokumenty, jakie musi przygotować,
czas poświęcony na sporządzenie dokumentacji.
Wysokość kosztów u notariusza, od czego zależą?
Osoby udające się do notariusza powinny pamiętać, że koszty usługi specjalisty ustalane są na podstawie wartości czynności, jaką podejmuje. Stawki nie zawsze są takie same. Specjaliści z takich placówek jak Kancelaria Notarialna w Lublinie zauważają, że w praktyce oznacza to możliwość podjęcia próby negocjacji ostatecznej wysokości opłat. Warto jednak negocjacje rozpocząć jeszcze przed przystąpieniem do sporządzania dokumentów. Jednocześnie należy pamiętać, że niektóre akty notarialne i opłaty z nimi związane, są z góry ustalone, co oznacza, że na ich wysokość nie ma wpływu wartość wykonywanej czynności.
Przeczytaj również: Jakie elementy musi zawierać akt notarialny?
W szczególnych sytuacjach może dochodzić do zwiększenia stawki maksymalnej za wystawienie określonych dokumentów u notariusza. Dotyczy to sytuacji, w których notariusz sporządza dokumenty poza swoją siedzibą. Wówczas do ustalonej kwoty pomiędzy godziną 8:00 a 20:00 dolicza się 50 zł za każdą godzinę od wyjścia z biura do powrotu notariusza oraz 100 zł za godziny nocne i dni wolne od pracy.
Przeczytaj również: Kiedy warto skorzystać z usług notariusza?
Warto poświęcić więcej czasu na znalezienie notariusza, który nie tylko będzie miał duże doświadczenie w zawodzie. Sama kwestia finansów jest równie istotna. Sprawdzając, jakie stawki oferują lokalni specjaliści, można sporo zaoszczędzić.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana