Udało się sprawnie rozwiązać Twój problem prawny? W końcu zakończyła się przeciągająca się sprawa sądowa? Notariusz profesjonalnie obsłużył transakcję kupna nieruchomości i chcesz go polecić? Jeśli tak było, koniecznie zostaw po sobie komentarz, w którym opiszesz swoje doświadczenie. Innym pomożesz znaleźć godnego zaufania prawnika, a nam – rozwijać bazę przedsiębiorstw. Sprawdź ofertę na po-prawnie.pl!
Czym jest służebność drogi koniecznej, przesyłu oraz zasiedzenia?
Służebność drogi koniecznej, przesyłu oraz zasiedzenia to trzy różne rodzaje służebności, które mają na celu uregulowanie stosunków prawnych między właścicielami nieruchomości. Służebności te są związane z korzystaniem z cudzej nieruchomości w określonym celu, a ich istnienie wynika z przepisów prawa cywilnego. W niniejszym artykule omówimy każdy z tych rodzajów, aby przybliżyć ich znaczenie i funkcje.
Na czym polega służebność drogi koniecznej oraz przesyłu?
Prawo do korzystania z cudzej nieruchomości w celu uzyskania dostępu do własnej posesji to służebność drogi koniecznej. Jest to szczególny rodzaj służebności, który powstaje w sytuacji, gdy nieruchomość nie ma bezpośredniego dostępu do drogi publicznej lub innego źródła komunikacji. Służebność drogi koniecznej jest uregulowana w polskim prawie cywilnym, a jej istnienie może wynikać z umowy między stronami. Jeśli jednak sąsiedzi są skonfliktowani, z pomocą adwokata specjalizującego się w prawie cywilnym możliwe jest również uzyskanie orzeczenia sądowego.
Przeczytaj również: Alimenty i opieka nad dzieckiem - ważne informacje dla rodziców
Służebność przesyłu jest z kolei prawem do korzystania z cudzej nieruchomości w celu przesyłania energii, wody, gazu czy innych mediów. Obejmuje również prawo do budowy i utrzymania urządzeń niezbędnych do przesyłania mediów takich, jak linie energetyczne, rurociągi czy kable telekomunikacyjne. W zamian za ustanowienie służebności przesyłu właściciel nieruchomości obciążonej może otrzymać odszkodowanie, jeśli w związku z budową wystąpiły trwałe szkody.
Przeczytaj również: Jak dobrze przygotować się do sprawy o alimenty?
Co oznacza służebność zasiedzenia?
Prawo do korzystania z cudzej nieruchomości, które powstało w wyniku długotrwałego, nieprzerwanego i jawnego korzystania z niej przez określony czas, jest określane służebnością zasiedzenia. Posiadaczem samoistnym zostaje osoba, która włada daną nieruchomością jak właściciel. Oznacza to m.in. ponoszenie kosztów takich, jak opłaty, konserwacje czy naprawy.
Przeczytaj również: Kiedy warto zgłosić się do adwokata w sprawie prawa karnego?
Aby rozpocząć procedurę zasiedzenia, konieczne jest złożenie dokumentów do właściwego sądu rejonowego. Wniosek ten powinien zawierać wszelkie niezbędne dane, m.in. księgę wieczystą oraz wszelkie dokumenty potwierdzające nieprzerwane posiadanie nieruchomości. W złożeniu odpowiedniego wniosku może pomóc np. adwokat Maciej Przybył w Grudziądzu.
W polskim prawie istnieją dwa rodzaje zasiedzenia - samoistne i w dobrej wierze. Zasiedzenie samoistne polega na tym, że posiadacz nieruchomości może stać się jej właścicielem po upływie 30 lat, natomiast zasiedzenie w dobrej wierze wymaga posiadania nieruchomości przez 20 lat. W drugim przypadku oznacza to, że posiadacz traktuje daną rzecz jako swoją własność oraz jest przekonany o swoim prawie do własności.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana