Udało się sprawnie rozwiązać Twój problem prawny? W końcu zakończyła się przeciągająca się sprawa sądowa? Notariusz profesjonalnie obsłużył transakcję kupna nieruchomości i chcesz go polecić? Jeśli tak było, koniecznie zostaw po sobie komentarz, w którym opiszesz swoje doświadczenie. Innym pomożesz znaleźć godnego zaufania prawnika, a nam – rozwijać bazę przedsiębiorstw. Sprawdź ofertę na po-prawnie.pl!
Czym jest protest wekslowy?
Protest wekslowy to istotny element obrotu wekslowego, który ma na celu zapewnienie najwyższego poziomu bezpieczeństwa transakcji i zabezpieczenia interesów stron. Jest to publiczny, naturalny akt, którego sporządzenie jest niezbędne w przypadku odmowy przyjęcia lub zapłaty weksla, a także w sytuacji niewykonania zobowiązania wekslowego bądź jego braki. W artykule przedstawimy szczegółowe informacje na temat tego, czym jest protest wekslowy, jakie są jego rodzaje oraz jakie dane powinien zawierać.
Elementy składowe protestu wekslowego
Protest wekslowy jest rodzajem czynności notarialnej polegającej na sporządzeniu aktu publicznego. Obowiązujące przepisy określają treść aktu, która powinna zawierać takie dane jak: imię i nazwisko osoby żądającej protestu weksla, imię i nazwisko osoby, przeciw której wystosowany zostaje akt, stwierdzenie, iż osoba, wobec której ma być dokonany protest, nie uczyniła zadość wezwaniu oraz oświadczenie na temat tego, że nie zastano wzywanej osoby lub też informacja, że nie można było odnaleźć jej miejsca zamieszkania. Ponadto, akt powinien zawierać miejsca i data, w których dokonano próby wezwania, informacja dotycząca liczby przedstawionych egzemplarzy wekslu, podpis sporządzającego akt oraz jego pieczęć urzędowa i numer protestu.
Przeczytaj również: Jakie elementy musi zawierać akt notarialny?
Forma protestu wekslowego
Akt protestu wekslowego sporządzany jest przez Kancelarie notarialne na odwrocie weksla lub też na osobnej karcie, która zostaje z nim połączona. Połączone dokumenty powinny zostać przypieczętowane pieczęcią urzędową podmiotu upoważnionego, co stanowi gwarancję ich autentyczności i wiarygodności.
Przeczytaj również: Czym zajmuje się biuro notarialne?
Rodzaje protestów wekslowych
W praktyce wyróżnia się dwa rodzaje protestów wekslowych. Pierwszy z nich, czyli protest z powodu nieprzyjęcia weksla, sporządzany jest przez notariusza w przypadku odmowy przyjęcia weksla przez trasata. Jest to zwolnienie od przedstawienia do zapłaty i powinien zostać przygotowany w terminie określonym jako czas na przedstawienie weksla do przyjęcia.
Przeczytaj również: Kiedy warto skorzystać z usług notariusza?
Drugim rodzajem protestu wekslowego jest protest z powodu niezapłacenia weksla. Sporządzany jest on w sytuacji, gdy nie doszło do zapłaty weksla w wyznaczonym terminie. Warto dodać, że jeżeli trasat będący dłużnikiem wyrazi wolę uiszczenia należności, podmiot sporządzający protest zobowiązany jest do odbioru określonej sumy pieniężnej i wystawienia pokwitowania będącego potwierdzeniem zapłaty.
Podsumowując, protest wekslowy pełni kluczową rolę w obrocie wekslowym, gdyż stanowi formalne potwierdzenie niewykonania zobowiązania wekslowego przez dłużnika. Dzięki temu, uprawniony z weksla ma możliwość dochodzenia swoich praw wobec dłużnika oraz innych osób związanych z wekslem.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana