Udało się sprawnie rozwiązać Twój problem prawny? W końcu zakończyła się przeciągająca się sprawa sądowa? Notariusz profesjonalnie obsłużył transakcję kupna nieruchomości i chcesz go polecić? Jeśli tak było, koniecznie zostaw po sobie komentarz, w którym opiszesz swoje doświadczenie. Innym pomożesz znaleźć godnego zaufania prawnika, a nam – rozwijać bazę przedsiębiorstw. Sprawdź ofertę na po-prawnie.pl!
Czym jest polecenie testamentowe i jakie mogą być skutki jego nie wypełnienia?
Bliska osoba planuje lub już Cię uwzględniła w testamencie? Zwyczajowo na mocy tego dokumentu powołany jest spadkobierca, który ma otrzymać majątek lub jego część. Niestety w dalszym ciągu niewiele osób wie, że akt ostatniej woli zmarłego może mieć tzw. polecenie testamentowe. Chcesz wiedzieć, czym ono jest i czego może dotyczyć? Co stanie się w sytuacji, kiedy nie dojdzie do jego wypełnienia? Czytaj dalej!
Co to jest polecenie testamentowe?
Zgodnie z art. 982 Kodeksu cywilnego, polecenie testamentowe nakłada spadkodawca i jest ono obowiązkiem, jaki musi spełnić osoba dziedzicząca. Szukając zapisów prawa spadkowego w Szczytnie, można znaleźć informację, że spadkodawca w swoim akcie ostatniej woli może wymagać od spadkobiercy lub zapisobiorcy określonego działania, albo zaniechania, przy czym nie musi on czynić z tych osób wierzycieli.
Przeczytaj również: Czym jest służebność drogi koniecznej, przesyłu oraz zasiedzenia?
Oznacza to, że można żądać polecenia testamentowego w formie obowiązku jedynie na mocy dokumentu, jakim jest testament. Nie wiąże się ono z kwestiami finansowymi, a obciążony może być osobą wyłączoną z dziedziczenia, niebędącą spadkobiercą.
Przeczytaj również: Na czym polega mediacja i dlaczego warto z niej skorzystać?
Co może być treścią polecenia testamentowego?
Chcąc zawrzeć w akcie ostatniej woli polecenie testamentowe, warto skorzystać z pomocy prawnej Kancelarii Adwokackiej Andrzeja Jemielity w Szczytnie. Dzięki temu możliwe będzie:
Przeczytaj również: Czym są tzw. długi spadkowe i kogo obciążają?
określenie charakteru pochówku, np. braku duchownego;
ustalenie objęcia opieki nad zwierzęciem spadkodawcy;
nakazanie bliskiej osobie podjęcia studiów lub pracy;
zobowiązanie do zaprzestania trwonienia pieniędzy lub nadużywania alkoholu;
zobowiązanie do zaniechania konfliktów rodzinnych.
Polecenie może być jednorazowe lub ciągłe i wynika z potrzeb społecznych i rodzinnych.
Konsekwencje niewypełnienia polecenia testamentowego
Kiedy nie ma obiektywnych przeszkód do zrealizowania polecenia testamentowego, a osoba zobowiązana zaniecha tej czynności, stosuje się zapisy art. 985 kc. Wskazuje on na możliwość żądania wykonania polecenia przez wszystkich spadkobierców i samego wykonawcy testamentu. Co ciekawe, przepis ten okazuje się martwy. Ustawodawca nie przewiduje sankcji za niewypełnienie polecenia. Nie ma legalnego sposobu do przymuszenia danej osoby do wywiązania się z niego i nie poniesie ona konsekwencji.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana