Udało się sprawnie rozwiązać Twój problem prawny? W końcu zakończyła się przeciągająca się sprawa sądowa? Notariusz profesjonalnie obsłużył transakcję kupna nieruchomości i chcesz go polecić? Jeśli tak było, koniecznie zostaw po sobie komentarz, w którym opiszesz swoje doświadczenie. Innym pomożesz znaleźć godnego zaufania prawnika, a nam – rozwijać bazę przedsiębiorstw. Sprawdź ofertę na po-prawnie.pl!
Czym grozi transport ładunków niebezpiecznych w sposób niezgodny z przepisami?
Transport ładunków niebezpiecznych uchodzi za szczególny typ przewozu, który nie może być zrealizowany przez każdego przewoźnika. Takie firmy muszą spełniać wiele wymagań, wymagających z regulacji prawnych. Ich pracownicy są zobowiązani do zadbania o poprawną organizację przewozu i maksymalne zaangażowanie przewożących. Dlaczego przestrzeganie przepisów jest tak ważne w przypadku transportu towarów niebezpiecznych?
Czym jest ładunek niebezpieczny?
Ładunki niebezpieczne są charakterystyczną grupą towarów, oddziałujących niszcząco na środowisko. Często stanowią również zagrożenie nie tylko dla środowiska naturalnego, ale też mienia i osób. Ładunki niebezpieczne mogą występować w trzech stanach skupienia: gazowym, ciekłym i stałym.
Przewóz takich towarów nie może się odbywać bez określonych procedur, regulowanych przez prawo. Firmą, która specjalizuje się m.in. w transporcie niebezpiecznych ładunków, jest przedsiębiorstwo MAXIMUS.
Jakie przepisy określają transport ładunków niebezpiecznych?
Transport ładunków niebezpiecznych jest określany przez przepisy umowy europejskiej – ADR. Owa umowa reguluje warunki bezpiecznego przewozu takich towarów. Konwencja obowiązuje już w 46 krajach, a powstała w roku 1957 w Genewie. W Polsce ratyfikowano ją w 1975 roku. W polskim prawie dodatkowo obowiązuje tzw. ustawy o prawie przewozowym, przewozie towarów niebezpiecznych i prawo w ruchy drogowym, które dodatkowo regulują kwestię przewozu materiałów niebezpiecznych.
Umowa ADR jest regularnie aktualizowana, bazując na zmianach zachodzących nieustannie w świecie.
ADR mówi o dozwolonych materiałach do przewozu, ich klasyfikacji, opakowania, oznakowania. Dzięki tym zasadom przewoźnicy wiedzą, jak dobrać właściwy sposób przewozu, odpowiedni zbiornik na towary niebezpieczne oraz jak postępować w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia.
Według klasyfikacji ADR materiały niebezpieczne mogą wywołać 13 klas zagrożeń. Każda z pozycji posiada swój indywidualny numer identyfikacyjny UN. W konwencji dokonano klasyfikacji poszczególnych towarów do grup, na podstawie czego następuje dobór odpowiedniego środka transportu i opakowania na ładunki.
Co może się zdarzyć, jeśli nie zastosujemy się do przepisów?
Ładunki niebezpieczne są bardzo wrażliwymi materiałami, z którymi należy się odpowiednio obchodzić. Jeżeli przewoźnik nie będzie postępował według przepisów, przechowywanie lub transport towarów może wywołać ryzyko zachwiania równowagi w środowisku naturalnym, poważne zagrożenie dla środowiska i zdrowia, życia osób.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana