Udało się sprawnie rozwiązać Twój problem prawny? W końcu zakończyła się przeciągająca się sprawa sądowa? Notariusz profesjonalnie obsłużył transakcję kupna nieruchomości i chcesz go polecić? Jeśli tak było, koniecznie zostaw po sobie komentarz, w którym opiszesz swoje doświadczenie. Innym pomożesz znaleźć godnego zaufania prawnika, a nam – rozwijać bazę przedsiębiorstw. Sprawdź ofertę na po-prawnie.pl!
Czy w razie śmierci przedsiębiorcy można ogłosić jego upadłość?
Postępowanie upadłościowe to proces rozpoczynany na skutek niewypłacalności płatnika dotyczy to zarówno osób fizycznych, jak i przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Upadłość przedsiębiorcy pozwala chronić interesy wierzycieli i egzekwować zobowiązania w przypadku jego niewypłacalności. Czy w przypadku jego śmierci nadal można dochodzić roszczeń?
Ogłoszenie upadłości po śmierci przedsiębiorcy
Ustawa prawo upadłościowe reguluje kwestie związane z postępowaniem upadłościowym przedsiębiorców. W części pierwszej, w artykule 7 mowa jest o tym, co można zrobić w przypadku śmierci zadłużonego przedsiębiorcy. Artykuł jasno wskazuje, że możliwe jest ogłoszenie upadłości przedsiębiorcy po jego śmierci. Taki wniosek może złożyć wierzyciel, zarządca sukcesyjny, spadkobierca oraz członkowie najbliższej rodziny – małżonek zmarłego, jego dzieci i rodzice. Wniosek o ogłoszenie upadłości zmarłego można złożyć w ciągu roku od dnia jego śmierci, a w przypadku sukcesji przedsiębiorstwa okres złożenia wniosku wydłuża się o czas trwania zarządcy sukcesyjnego.
Przeczytaj również: Na czym polega obsługa prawna firmy?
Prawo chroni wierzycieli i umożliwia im dochodzenie spłaty roszczeń w przypadku śmierci dłużnika, nawet jeżeli postępowanie upadłościowe rozpoczęło się za jego życia. Śmierć w trakcie trwania postępowania nie wpływa na jego zakończenie. Prawo do kontynuowania postępowania upadłościowego ma spadkobierca dłużnika. W przypadku odmowy spadkobiercy wzięcia udziału w procesie sędzia wyznacza komisarza, którego obowiązkiem jest reprezentowanie praw zmarłego przedsiębiorcy.
Przeczytaj również: Kiedy warto zdecydować się na obsługę prawną firm?
Jak zabezpieczyć firmę na wypadek śmierci?
Śmierć przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą może zakończyć istnienie firmy, a w przypadku posiadanego zadłużenia sprawić kłopoty spadkobiercom. Warto zatroszczyć się o rozwiązanie takiej sytuacji jeszcze za życia i ustanowić sukcesję przedsiębiorstwa. Polega ona na wyznaczeniu zarządcy sukcesyjnego, który na wypadek nagłej śmierci przedsiębiorcy przejmie firmę i będzie mógł kontynuować jej dzieło, dopóki nie trafi ona w ręce spadkobiercy. Zarządca sukcesyjny ma również możliwość poprowadzenia postępowania upadłościowego, co znacząco oszczędzi spadkobiercom zmartwień.
Przeczytaj również: Różnice w skutkach prawnych rozwodu oraz separacji
Kancelarie Vertex oferują obsługę prawną przedsiębiorców oraz usługi doradztwa w zakresie zarządzania majątkiem oraz w procesach upadłościowych firm. To sytuacje kryzysowe, w których warto zwrócić się o profesjonalną pomoc.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana