Udało się sprawnie rozwiązać Twój problem prawny? W końcu zakończyła się przeciągająca się sprawa sądowa? Notariusz profesjonalnie obsłużył transakcję kupna nieruchomości i chcesz go polecić? Jeśli tak było, koniecznie zostaw po sobie komentarz, w którym opiszesz swoje doświadczenie. Innym pomożesz znaleźć godnego zaufania prawnika, a nam – rozwijać bazę przedsiębiorstw. Sprawdź ofertę na po-prawnie.pl!
Czy pracownik przebywający na L4 może zostać zwolniony z pracy?
Jak zapewne wiesz, prawo pracy w Polsce jest dość zagmatwane. Każdy pracownik powinien znać swoje prawa oraz obowiązki. Jesteś na L4 i obawiasz się zwolnienia z pracy? Sprawdź, czy, oraz w jakich sytuacjach pracodawca może zwalniać swoich pracowników, jeśli przebywają oni na chorobowym. W poniższym artykule znajdziesz najważniejsze informacje związane z tym tematem.
Zwolnienie podczas L4 – czy to legalne?
Według obowiązującego prawa każdy pracownik przebywający na chorobowym jest chroniony Kodeksem Pracy. Znajdują się w nim zapisy, które uniemożliwiają zwolnienie podwładnego przez przedsiębiorcę. Takie same zasady obejmują osoby przebywające na urlopie macierzyńskim oraz wypoczynkowym.
Usprawiedliwiona nieobecność z powodu choroby nie może być zatem żadną podstawą do zwolnienia. Istnieją jednak przypadki, kiedy prawo mówi co innego. Najczęściej występują one w sytuacjach, kiedy nieobecność pracownika w zakładzie jest wyjątkowo długa.
Kodeks Pracy mówi w szczególności, że pracownik przebywający na L4 dłużej niż 3 miesiące w momencie, kiedy jest on zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy, może zostać zwolniony.
Zwolnienie pracownika na L4 jest w pełni uzasadnione również wtedy, kiedy wskutek choroby wykorzystał on okres zasiłkowy oraz przez przynajmniej 3 kolejne miesiące pobierał świadczenie rehabilitacyjne (lub nie nabył do niego prawa), a był zatrudniony u pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową;
Zainteresował Cię temat? Więcej informacji o zwolnieniach pracowników na L4 znajdziesz na stronie internetowej PrawoPracyPorady.pl Wojciecha Chmuraka, który prowadzi również swoją własną kancelarię w Szczecinie.
Jakie sytuacje upoważniają pracodawcę do natychmiastowego zwolnienia?
Jak wynika z powyższej części artykułu, prawo pracy przewiduje ochronę pracownika w szczególności, gdy jest niezdolny do pracy w związku ze stanem zdrowia. Jednakże, pracownik na L4 w konkretnych sytuacjach może zostać zwolniony z pracy w trybie natychmiastowym nie tylko z powodu ,,długotrwałej" nieobecności w pracy, lecz również w trybie dyscyplinarnym. Kiedy pracodawca ma takie prawo?
Tak zwane zwolnienie dyscyplinarne zwolnienie podwładnego może mieć miejsce, gdy pracownik w sposób ciężki i zawiniony narusza podstawowe obowiązki pracownicze. np. kradnie mienie pracodawcy, narusza nietykalność osobistą pracodawcy itp. Zwolnienie dyscyplinarne przed, którym nie chroni przebywanie na zwolnieniu lekarskim, być również uzasadnione udowodnionym popełnieniem przestępstwa w miejscu pracy czy utraty uprawnień niezbędnych do wykonywanych przez niego czynności w zakładzie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana