Udało się sprawnie rozwiązać Twój problem prawny? W końcu zakończyła się przeciągająca się sprawa sądowa? Notariusz profesjonalnie obsłużył transakcję kupna nieruchomości i chcesz go polecić? Jeśli tak było, koniecznie zostaw po sobie komentarz, w którym opiszesz swoje doświadczenie. Innym pomożesz znaleźć godnego zaufania prawnika, a nam – rozwijać bazę przedsiębiorstw. Sprawdź ofertę na po-prawnie.pl!
Czy po urlopie wychowawczym przeprowadza się kontrolne badania lekarskie?
Wielu świeżo upieczonych rodziców planuje jak najdłużej zostać w domu razem z dzieckiem. Towarzyszenie małemu człowiekowi w odkrywaniu świata jest bezcenne. Chcąc to zrealizować, można skorzystać z urlopu wychowawczego, który w wymiarze 36 miesięcy przysługuje do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 rok życia. Pytanie brzmi, czy po powrocie do pracy pracodawca powinien dać skierowanie na kontrolne badania lekarskie?
Czym jest urlop wychowawczy?
Jak już było wspomniane, urlop wychowawczy jest okresem, który można poświęcić na opiekę nad dzieckiem. Najważniejsze założenia urlopu wychowawczego to:
jego maksymalny wymiar to 36 miesięcy,
jest udzielany pracownikowi, który ma minimum półroczny staż pracy,
można z niego korzystać nie więcej niż w 5 częściach,
przysługuje zarówno matce, jak i ojcu dziecka,
jeden rodzic może maksymalnie wykorzystać 35 miesięcy, ostatni miesiąc jest zarezerwowany dla drugiego rodzica,
maksymalnie można go wykorzystać do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 rok życia,
wlicza się go do okresu zatrudnienia,
po powrocie do pracy pracownik powinien wrócić na swoje, lub równorzędne stanowisko.
Powrót do pracy może wiązać się z różnymi zmianami, nie tylko dla dziecka, ale również dla rodzica. Powstaje pytanie, czy pracodawca nie będzie chciał, żeby pracownik poddał się kontrolnym badaniom lekarskim.
Kiedy trzeba przeprowadzać badania kontrolne u pracownika?
Każdy pracodawca zdaje sobie sprawę z tego, że pracownicy muszą być zdolni do dobrego i sumiennego wykonywania powierzonych im obowiązków. Stanowiska pracy i wyznaczane w związku z tym zadania są różne. Część z nich może wiązać się ze szczególnymi warunkami mogącymi wpływać w określony sposób na zdrowie pracownika. Dlatego też potrzebne są kontrolne badania lekarskie, które można wykonać np. w Centrum Medycyny Pracy Hipokrates. Warto wiedzieć, że badania kontrolne z założenia przeprowadza się u pracowników, którzy w związku z chorobą przebywali na zwolnieniu lekarskim dłużej niż 30 dni. Ich celem jest sprawdzenie, czy dana osoba może wykonywać obowiązki przypisane do jej stanowiska. Urlop wychowawczy nie łączy się z niezdolnością do wykonywania pracy. Dlatego też, badania kontrolne nie są obowiązkowe w tym przypadku.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana