Udało się sprawnie rozwiązać Twój problem prawny? W końcu zakończyła się przeciągająca się sprawa sądowa? Notariusz profesjonalnie obsłużył transakcję kupna nieruchomości i chcesz go polecić? Jeśli tak było, koniecznie zostaw po sobie komentarz, w którym opiszesz swoje doświadczenie. Innym pomożesz znaleźć godnego zaufania prawnika, a nam – rozwijać bazę przedsiębiorstw. Sprawdź ofertę na po-prawnie.pl!
Czy notariusza obowiązuje tajemnica zawodowa?
Tajemnica zawodowa kojarzona jest współcześnie przede wszystkim z zawodem adwokata. Czy notariusz też jest do niej zobowiązany? Czy jako osoba, która ukończyła studia prawnicze, powinien traktować sprawy swoich klientów jako poufne? Sprawdź, jakie czynności wchodzą w zakres usług notarialnych i czy w ich kontekście można mówić o tajemnicy zawodowej. Zapraszamy Cię do zapoznania się z przygotowanym przez nas artykułem.
Jakie czynności wchodzą w zakres usług notarialnych?
Na początek warto wyjaśnić, czym tak właściwie zajmuje się notariusz i czy pełnione przez niego obowiązki powodują konieczność respektowania zasad tajemnicy zawodowej. Notariusz to osoba, która zajmuje się przede wszystkim sporządzaniem różnego rodzaju aktów notarialnych. Praktyka notarialna wiąże się z też z regulowaniem spraw dotyczących spadków i dziedziczenia. Szczegółowy zakres usług świadczonych przez przedstawicieli kancelarii notarialnych ze Szczecina oraz innych, dowolnie wybranych miejscowości prezentuje się następująco:
Przeczytaj również: Czym zajmuje się biuro notarialne?
- sporządzanie aktów notarialnych,
- sporządzanie aktów poświadczenia dziedziczenia,
- podejmowanie czynności dotyczących europejskiego poświadczenia spadkowego,
- podejmowanie czynności związanych z zarządem sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej i z tymczasowym przedstawicielem w zakresie udziału małżonka przedsiębiorcy w przedsiębiorstwie,
- sporządzanie poświadczeń,
- spisywanie protokołów,
- sporządzanie protestów weksli i czeków,
- przyjmowanie na przechowanie pieniędzy, papierów wartościowe, dokumentów, danych na informatycznym nośniku danych,
- sporządzanie wypisów, odpisów i wyciągów dokumentów,
- sporządzanie, na żądanie stron, projektów aktów, oświadczeń i innych dokumentów,
- składanie wniosków o wpis w księdze wieczystej wraz z dokumentami stanowiącymi podstawę wpisu w księdze wieczystej,
- wykonywanie innych czynności wynikających z odrębnych przepisów.
Tajemnica zawodowa w praktyce notarialnej
Zgodnie z ustawą Prawo o notariacie „notariusz jest obowiązany zachować w tajemnicy okoliczności sprawy, o których powziął wiadomość ze względu na wykonywane czynności notarialne”. Obowiązek ten trwa także po odwołaniu notariusza, natomiast ustaje, gdy notariusz składa zeznania jako świadek przed sądem, chyba że ujawnienie tajemnicy zagraża dobru państwa albo ważnemu interesowi prywatnemu. Konieczność zachowania tajemnicy przez notariusza nie dotyczy wybranych informacji – na przykład tych, które zostały udostępnione na podstawie przepisów o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.
Przeczytaj również: Jak znaleźć najlepszą kancelarię notarialną w Szczecinie?
Przeczytaj również: Jakie są koszty związane z poświadczeniem notarialnym?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana