Udało się sprawnie rozwiązać Twój problem prawny? W końcu zakończyła się przeciągająca się sprawa sądowa? Notariusz profesjonalnie obsłużył transakcję kupna nieruchomości i chcesz go polecić? Jeśli tak było, koniecznie zostaw po sobie komentarz, w którym opiszesz swoje doświadczenie. Innym pomożesz znaleźć godnego zaufania prawnika, a nam – rozwijać bazę przedsiębiorstw. Sprawdź ofertę na po-prawnie.pl!
Czy nienarodzone dziecko można pochować?
Utrata ciąży niezależnie od czasu jej trwania to bardzo trudne doświadczenie dla rodziców. Niewątpliwie jest to bardzo bolesne i potrzeba czasu na poradzenie sobie z tymi emocjami. Pomóc w tym może organizacja pogrzebu, który będzie symbolem pożegnania z dzieckiem i wyrazem szacunku dla niego. Czy w Polsce można zorganizować taki pogrzeb? Jak może wyglądać taki pochówek?
Czy można pochować nienarodzone dziecko?
Rodzice nienarodzonego dziecka zawsze mają prawo je pochować. Wynika to zarówno z prawa kościelnego, jak i świeckiego, ponieważ zgodnie z przepisami takie dziecko uznaje się za zmarłego. Warto wiedzieć, że nie ma znaczenia, ile tygodni trwała ciąża. Należy podkreślić, że jest to prawo, które przysługuje rodzicom. Pogrzeb nienarodzonego dziecka nie jest obowiązkiem. Jeśli z jakiegoś powodu rodzice nie chcą tego zrobić, mogą po prostu z niego nie skorzystać. W takim wypadku szczątki dziecka pozostają w szpitalu, który jest zobowiązany do zorganizowania takiego pochówku.
Jak zorganizować pogrzeb nienarodzonego dziecka?
W celu zorganizowania pogrzebu dla nienarodzonego dziecka rodzice muszą zgłosić się do szpitala po jeden z dwóch dokumentów: kartę martwego urodzenia lub akt zgonu. Pierwszy z nich umożliwia zarejestrowanie dziecka w USC. Konieczne do tego jest znanie płci dziecka. Jeśli nie była ona znana, można zwrócić się do szpitala z prośbą o wykonanie badań DNA. Natomiast karta zgonu umożliwia pochowanie nienarodzonego dziecka anonimowo – bez znajomości jego płci i rejestracji w USC. Po dopełnieniu jednej z tych formalności rodzice mogą zwrócić się do domu pogrzebowego takiego jak zakład pogrzebowy Anubis we Wrocławiu w celu zorganizowania pochówku.
Jak wygląda pogrzeb nienarodzonego dziecka?
Pogrzeb nienarodzonego dziecka może być odprawiony w obrządku katolickim lub może to być ceremonia świecka. W tym pierwszym przypadku najczęściej odprawia się mszę, a następnie udaje się na cmentarz. Dziecko może być pochowane w grobie rodzinnym lub pojedynczym. Jeśli poronienie nastąpiło we wczesnej fazie ciąży i nie było możliwości zabezpieczenia tkanek płodu, dla nienarodzonego dziecka można także zorganizować pogrzeb symboliczny. W takim wypadku trumna może pozostać pusta lub można w niej umieścić zdjęcie USG, ubranka czy test ciążowy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana