Udało się sprawnie rozwiązać Twój problem prawny? W końcu zakończyła się przeciągająca się sprawa sądowa? Notariusz profesjonalnie obsłużył transakcję kupna nieruchomości i chcesz go polecić? Jeśli tak było, koniecznie zostaw po sobie komentarz, w którym opiszesz swoje doświadczenie. Innym pomożesz znaleźć godnego zaufania prawnika, a nam – rozwijać bazę przedsiębiorstw. Sprawdź ofertę na po-prawnie.pl!
Czy na pełnoletnie dziecko przysługują alimenty?
Rozwód to okres niezwykle trudny dla obu małżonków. W jego trakcie musi zostać bowiem poczynionych wiele ustaleń dotyczących podziału majątku czy opieki nad wspólnymi dziećmi. Szczególnie w przypadku pozwu rozwodowego z orzeczeniem o winie osoba przejmująca większość władzy rodzicielskiej może wnieść wniosek o alimenty na dziecko. Do jakiego wieku one przysługują? Czy mogą obowiązywać również pełnoletnie dzieci? Odpowiadamy.
Czym są alimenty?
Alimenty to świadczenia (najczęściej finansowe) wypłacane na rzecz najbliższych członków rodziny, z reguły przyznawane na dzieci po rozwodzie rodziców. Zgodnie z prawem rodzinnym środki te muszą być przekazywane regularnie i przeznaczone są na utrzymanie dziecka, a więc jedzenie, opłaty za mieszkanie, leczenie czy naukę. W związku z tym ich wysokość zależna jest od wielu czynników i ustalana w każdej sprawie indywidualnie. Obowiązek alimentacyjny może zostać narzucony na jednego z rodziców po rozstaniu lub unieważnieniu małżeństwa, by drugi z nich – któremu została przyznana opieka nad dzieckiem – mógł utrzymywać siebie i dziecko na odpowiednim poziomie.
Do jakiego wieku powinny być wypłacane alimenty?
Obowiązkiem zarówno moralnym, jak i prawnym rodziców jest opieka nad swoim dzieckiem co najmniej do momentu osiągnięcia przez nie pełnoletności. Obowiązek alimentacyjny na rzecz nieletniego dziecka, który został narzucony na jednego z małżonków, nie ma jednak formalnie dokładnie określonego terminu. Płacenie alimentów nie zostaje zatem wstrzymane z momentem ukończenia przez dziecko 18 roku życia. Zobowiązanie to jest kontynuowane, szczególnie w przypadku, gdy dziecko wciąż się uczy i trwa aż do momentu, gdy będzie ono w stanie samo się utrzymywać. Co więcej, jeśli pełnoletnie dziecko cierpi na poważną chorobę, sąd może przyznać świadczenia alimentacyjne nawet dożywotnio.
Od czego zależy wysokość alimentów?
Jak wspomnieliśmy wcześniej, wysokość alimentów zależy od wielu czynników i ustalana jest indywidualnie. Dlatego wnioskując o nie, warto skorzystać z pomocy adwokata, takiego jak Prawnik Aneta Adamska, który pomoże Ci nie tylko oszacować odpowiednią wysokość alimentów, ale też udowodnić wysokie koszty utrzymania dziecka. Pod uwagę brane są bowiem dojazdy dziecka do szkoły, wyjazdy, opłaty za mieszkanie, kształcenie (zarówno szkolne, jak i na zajęciach dodatkowych), konieczne leczenie (zabiegi lub lekarstwa) czy przebywanie na specjalnej diecie. Uwzględniane są również możliwości zarobkowe osoby, na której ciąży obowiązek alimentacyjny.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana