Udało się sprawnie rozwiązać Twój problem prawny? W końcu zakończyła się przeciągająca się sprawa sądowa? Notariusz profesjonalnie obsłużył transakcję kupna nieruchomości i chcesz go polecić? Jeśli tak było, koniecznie zostaw po sobie komentarz, w którym opiszesz swoje doświadczenie. Innym pomożesz znaleźć godnego zaufania prawnika, a nam – rozwijać bazę przedsiębiorstw. Sprawdź ofertę na po-prawnie.pl!
Czy każdy może ogłosić upadłość konsumencką?
Upadłość konsumencka to procedura, która prowadzi do zmniejszenia lub umorzenia długów, przy jednoczesnym zaspokojeniu roszczeń wierzycieli. Ogłoszenie upadłości konsumenckiej to dobre rozwiązanie dla dłużników, którzy znajdują się w trudnej sytuacji finansowej. Dzięki tej procedurze mogą się wydostać ze spirali zadłużenia. W tym artykule dowiesz się, komu przysługuje zdolność upadłościowa!
Kto może ogłosić upadłość konsumencką?
To, czy ktoś może ogłosić upadłość, nazywa się zdolnością upadłościową. Co do zasady, mają ją przedsiębiorcy i to do nich odnoszą się w większości przepisy ustawy. Upadłość konsumencka to wyjątkowe postępowanie, które również zostało uregulowane w ustawie prawo upadłościowe. Jak dowiadujemy się w rozmowie z radcą prawnym z Kancelarii Legal Liability z Łodzi:
Przeczytaj również: Czym jest upadłość konsumencka?
Upadłość konsumencka może być ogłoszona przez osoby fizyczne, które mają zdolność prawną oraz są niewypłacalne. Oznacza to, że nie mają środków pieniężnych na regulowanie swoich zobowiązań (od co najmniej 3 miesięcy), a ich miesięczne wynagrodzenie jest zbyt niskie, aby pokryć wydatki związane z utrzymaniem.
Ogłoszenie upadłości konsumenckiej jest także dużą szansą na rozwiązanie problemów finansowych osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej lub są gotowe ją zamknąć. Zgodnie z nowelizacją przepisów, z procedury tej mogą skorzystać także dłużnicy, którzy doprowadzili do swojej niewypłacalności wskutek nieodpowiedzialnych zachowań.
Przeczytaj również: Jakie są skutki ogłoszenia upadłości konsumenckiej?
Kto nie może ogłosić upadłości konsumenckiej?
Upadłości konsumenckiej nie może ogłosić osoba fizyczna, która jest przedsiębiorcą tzn., która prowadzi we własnym imieniu jednoosobową działalność gospodarczą, a także osoba fizyczna, która prowadziła działalność gospodarczą, ale zawiesiła jej prowadzenie. Przy czym przedsiębiorca, który nie zatrudnia pracowników, może zawiesić wykonywanie działalności na okres od 30 dni do 24 miesięcy. Warto tutaj podkreślić, że zawieszenie nie oznacza jednak trwałego zaprzestania prowadzenia działalności.
Przeczytaj również: Upadłość konsumencka krok po kroku: wszystko, co musisz wiedzieć
Ogłosić upadłości konsumenckiej nie mogą także komandytariusze i akcjonariusze, którzy odpowiadają za długi spółki oraz wspólnicy osobowych spółek handlowych, którzy bez ograniczenia odpowiadają za długi spółki. Mowa tutaj o wspólnikach spółki jawnej i partnerskiej oraz komplementariuszach w spółce komandytowej i komandytowo-akcyjnej. Pod przepisy o upadłości przedsiębiorców podlegają również rolnicy, którzy oprócz prowadzenia gospodarstwa rolnego, prowadzą także działalność gospodarczą lub zawodową.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana